Závažné příznaky boreliózy: Jak rozpoznat a léčit tuto nemoc

Co je borelióza a jak se přenáší

Borelióza je infekční onemocnění způsobené bakterií Borrelia burgdorferi, která se přenáší na člověka kousnutím infikovaného klíštěte. Klíštěti se mohou nakazit při sání krve z infikovaných zvířat, zejména hlodavců a drobných savců. Poté mohou přenést bakterie na člověka. Borelióza není nakažlivá mezi lidmi a nepřenáší se ani slinami nebo jiným kontaktem s nemocným jedincem. Přenos klíšťovou bitevní je tedy hlavním způsobem šíření této nemoci.

Hlavní příznaky boreliózy

Hlavní příznaky boreliózy se mohou lišit v závislosti na fázi nemoci. V první fázi se obvykle objevuje charakteristický červený vyrážka na místě kousnutí klíštěte. Další příznaky mohou zahrnovat únava, bolesti hlavy, horečku a svalové bolesti. Ve druhé fázi se mohou objevit neurologické problémy, jako jsou ochrnutí obličeje, bolesti kloubů a svalů, poruchy spánku a problémy s pamětí. V pokročilé fázi boreliózy se mohou vyvinout vážné komplikace, jako jsou záněty nervů, srdce nebo kloubů. Je důležité si být vědom těchto příznaků a vyhledat lékařskou pomoc co nejdříve.

První fáze boreliózy a její příznaky

První fáze boreliózy se nazývá erytém migrans a je charakterizována vznikem typického červeného vyrážky na místě kousnutí klíštěte. Tato vyrážka se postupně zvětšuje a může dosahovat až několika centimetrů v průměru. Často je doprovázena svěděním, pálením nebo bolestivostí. Dalšími příznaky jsou únava, horečka, bolesti svalů a kloubů, bolest hlavy a zvýšená citlivost na sluneční světlo. Je důležité tuto fázi nemoci co nejdříve léčit antibiotiky, aby se zabránilo dalšímu šíření infekce do dalších částí těla.

Druhá fáze boreliózy a její příznaky

Druhá fáze boreliózy se vyskytuje několik týdnů až měsíců po infekci. Příznaky jsou již vážnější a mohou se projevovat jako kožní vyrážka, která se šíří po celém těle, bolesti svalů a kloubů, únava, horečka, zánět míchy nebo nervové poruchy. Tyto příznaky mohou být podobné chřipce nebo jiným infekcím, proto je důležité je nezanedbávat. V této fázi je borelióza již pokročilá a vyžaduje okamžitou léčbu antibiotiky.

Pokročilá fáze boreliózy a její příznaky

Pokročilá fáze boreliózy je charakterizována vážnými příznaky a může postihnout různé orgány a systémy v těle. Mezi hlavní příznaky patří neurologické problémy, jako jsou záněty mozku, mozkových blan, míchy nebo nervů. Pacienti mohou trpět bolestmi hlavy, závratěmi, poruchami paměti a koncentrace. Dalšími příznaky mohou být svalová slabost, ochrnutí obličeje nebo potíže s koordinací pohybů. Pokročilá borelióza také může postihnout klouby a způsobit jejich otoky, bolesti a omezenou pohyblivost.

Jak rozpoznat příznaky boreliózy

Příznaky boreliózy se mohou lišit v závislosti na fázi nemoci. V první fázi se obvykle objevuje červený vyrážka kolem místa kousnutí klíštěte, která postupně roste. Další příznaky mohou zahrnovat únavu, horečku, bolesti hlavy a svalů. Ve druhé fázi se mohou objevit neurologické problémy, jako jsou ochrnutí obličeje nebo bolesti nervů. V pokročilé fázi může docházet k poškození srdce, kloubů a nervového systému. Je důležité si uvědomit tyto příznaky a vyhledat lékařskou pomoc co nejdříve.

Diagnostika boreliózy

Diagnostika boreliózy je založena na kombinaci klinických příznaků, anamnézy a laboratorních testů. Nejpoužívanějším testem je sérologické vyšetření, které detekuje protilátky proti bakterii Borrelia burgdorferi v krvi pacienta. Testy mohou být provedeny pomocí ELISA metody nebo imunoblotu. Je důležité si uvědomit, že negativní výsledek testu nemusí vyloučit přítomnost boreliózy, zejména v raných stádiích onemocnění. V takovém případě může být nutné opakovat test po několika týdnech. Další diagnostickou metodou je PCR analýza, která umožňuje přímou detekci DNA borrelií v tkáních nebo tekutinách pacienta.

Léčba boreliózy a prevence

Léčba boreliózy zahrnuje podávání antibiotik, která jsou účinná proti bakterii Borrelia burgdorferi. Nejčastěji se používají tetracykliny, makrolidy nebo cefalosporiny. Délka léčby závisí na stadiu nemoci a může trvat několik týdnů až několik měsíců. Je důležité dodržovat přesnou dávkování a užívat antibiotika pravidelně.

Prevence boreliózy spočívá v minimalizaci kontaktu s klíšťaty. Doporučuje se nošení dlouhých rukávů a kalhot při pobytu v přírodě, používání repelentů obsahujících DEET a pravidelné kontroly těla po pobytu venku. Po odstranění klíštěte je důležité místo ošetřit dezinfekcí.

Je také možné očkovat se proti klíšťové encefalitidě, což je další nemoc přenášená klíšťaty. Očkování však nenabízí ochranu proti borelióze.

Důležitost včasného odhalení a léčby boreliózy spočívá v tom, že nemoc může postupovat do pokročilých fází, kdy je obtížnější léčitelná. Pokud máte podezření na boreliózu, vyhledejte ihned lékařskou pomoc a informujte o možnosti kontaktu s klíšťaty.

Doporučení pro případ podezření na boreliózu

Pokud máte podezření na boreliózu, je důležité vyhledat odbornou lékařskou pomoc co nejdříve. Pokud jste byli v přírodě a měli kontakt s klíšťaty, je vhodné informovat lékaře o této skutečnosti. Pamatujte si, že čím dříve je nemoc odhalena, tím efektivnější může být léčba. Pokud se objeví jakékoli známky onemocnění po klíšťovém kousnutí, nezanedbávejte je a nepodceňujte. Sledujte své zdravotní stav a pokud se objeví jakékoliv podezřelé příznaky, konzultujte to s lékařem. Nezapomínejte také na prevenci - používání repelentů proti klíšťatům a pravidelné kontroly těla po pobytu v přírodě jsou důležité pro minimalizaci rizika nákazy boreliózou.

Důležitost včasného odhalení a léčby boreliózy

Důležitost včasného odhalení a léčby boreliózy je nezastupitelná. Pokud je nemoc diagnostikována a léčena v raných stadiích, šance na úplné uzdravení jsou mnohem vyšší. Borelióza může způsobit vážné komplikace, jako jsou problémy s klouby, nervovými soustavou či srdcem. Proto je důležité nepodceňovat příznaky a vyhledat odbornou pomoc co nejdříve. Lékaři obvykle předepisují antibiotika k potlačení infekce. Prevence spočívá v nošení vhodného oblečení, používání repelentu proti klíšťatům a pravidelném kontrole těla po pobytu v přírodě.

Publikováno: 02. 12. 2023

Kategorie: Zdraví

Autor: Dagmar Kozáková

Tagy: příznaky boreliozy | příznaky onemocnění boreliózou