Biewer teriér: Malý kouzelník s velkým srdcem

Biewer teriér je plemeno psa, které se stává stále populárnějším. Jeho původ sahá do Německa, kde byl chován jako ozdobný pes pro aristokracii. Biewer teriér se vyznačuje svým elegantním vzhledem a přátelskou povahou, což ho činí ideálním společníkem pro rodiny i jednotlivce. V tomto článku se podíváme blíže na historii a charakteristické rysy tohoto zajímavého psa.

Historie plemene biewer teriér

Historie plemene biewer teriér se začala psát v Německu v 80. letech 20. století, kdy byli Yorkshire teriéři chováni s cílem vyšlechtit plemeno s novými barevnými variantami. V roce 1984 dorazil do Německa první biewer teriér, který byl pojmenován podle svých zakladatelů Werner a Gertrud Biewerových.

Chovatelé pokračovali v práci na křížení původních yorkshire teriérů se špičkovými exempláři jiných plemen, aby dosáhli požadovaného standardu pro nové plemeno. Biewer teriéři získali uznání ve světě psů a v roce 1989 byl založen klub biewer teriérů.

V dnešní době jsou biewer teriéři oblíbeným plemenem po celém světě a mají svou vlastní komunitu chovatelů a nadšenců. Jejich krásná modro-bílo-zlatá barva srsti a jejich přátelská povaha dělají z nich skvělé společníky pro rodinný život i pro soutěže v agility a další sporty se psy.

Vzhled a charakteristika biewer teriéra

Biewer teriér je krásný malý pes s veselým a nezávislým charakterem. Jeho srst je dlouhá, lesklá a hedvábná, přičemž kombinuje různé barvy jako černou, bílou a hnědou. Tento plemeno má krátké nohy a kompaktní tělo, což ho dělá vhodným pro bydlení v menších domech či bytech. Biewer teriér je také znám pro svůj loajální a hravý charakter, což ho dělá skvělým společníkem pro rodiny s dětmi i bez. Je velmi aktivní pes, který miluje fyzické aktivity a cvičení. Biewer teriér se snadno učí nových triků a vychází dobře s ostatními zvířaty v domácnosti. Pokud hledáte temperamentního psa s krásnou srstí a laskavou povahou, biewer teriér může být právě ta správná volba pro Vás.

Péče o biewer teriéra

Péče o biewer teriéra zahrnuje několik důležitých aspektů. Jedním z nich je pravidelná úprava srsti, která by měla probíhat minimálně jednou týdně. Biewer teriéři mají hustou a dlouhou srst, která se snadno může zamotat a tvořit uzly. Proto je důležité ji pravidelně česat, aby byla zachována její kvalita a zdraví.

Dalším důležitým aspektem péče o biewer teriéra je správné krmení. Tito psi jsou aktivní a mají rychlý metabolismus, takže potřebují kvalitní stravu bohatou na bílkoviny a vitaminy. Je vhodné se poradit s veterinářem ohledně nejvhodnějšího typu krmení a dávkování.

Biewer teriéři jsou inteligentní a aktivní psi, kteří potřebují dostatek pohybu a společnosti svého pána. Proto je důležité jim věnovat dostatek času na procházky, sportování či trénink poslušnosti. Také se doporučuje zařazovat do jejich každodenního režimu interaktivní hry, které pomohou stimulovat jejich mysl i tělo.

V neposlední řadě je nutné pravidelně navštěvovat veterináře a dodržovat očkovací plán. Biewer teriéři jsou náchylní k některým zdravotním problémům, jako jsou oční onemocnění či dislokace knížky. Pravidelné prohlídky u veterináře mohou předcházet těmto problémům a zachránit tak život vašeho psa.

Výcvik a socializace biewer teriéra

Výcvik a socializace biewer teriéra jsou velmi důležité pro vytvoření pozitivního, spolehlivého a dobře chovajícího se psa. Biewer teriéři jsou inteligentní a aktivní psi, kteří se rychle učí nové věci a mají zájem spolupracovat se svým majitelem.

Doporučuje se začít s tréninkem a socializací co nejdříve, aby pes měl dostatek času na osvojení si potřebných dovedností. Výcvik by měl být zaměřen na poslušnost, základní povely (sedni, lehni, přivolání) a naučení psa chodit na vodítku bez tahání. Důležitá je také socializace s lidmi i jinými zvířaty, aby pes nebyl ohrožen agresivním nebo plaším chováním v nových situacích.

Pro biewer teriéra je vhodný kladivkový výcvik s pozitivní motivací pomocí pamlsků či oblíbených hraček. Je také dobré trénink doplnit o hru a aktivity jako např. agility nebo poslušnostní zkoušky.

Biewer teriér se dobře hodí jako rodinný pes pro aktivní majitele, kteří budou ochotni věnovat čas jeho výcviku a socializaci. S dobrým tréninkem a správnou péčí se tento pes může stát skvělým společníkem na dlouhá léta.

Zdravotní problémy a prevence u biewer teriéra

Biewer teriéři jsou roztomilí, inteligentní a hraví psi, ale stejně jako u všech plemen mohou mít zdravotní problémy. Mezi časté problémy patří ortopedická onemocnění, jako je dysplazie kyčelního kloubu a kolenního kloubu. Je důležité dbát na správnou výživu a cvičení psa, aby se minimalizovaly tyto problémy. Kromě toho by měli majitelé biewer teriérů pravidelně navštěvovat veterinární kliniku pro preventivní ošetření, jako jsou očkování a deworming. Stejně tak by měli pečlivě sledovat své psy a při prvním podezření na nějaký zdravotní problém co nejdřív vyhledat veterinární pomoc. Správná péče o zdraví biewer teriéra je klíčová pro dlouhý a šťastný život vašeho psa.

Biewer teriér jako rodinný pes

Biewer teriér je skvělým psem pro rodiny, protože je nejenom přátelský a milující, ale i hravý a aktivní. Má rád děti a rychle se stává nedílnou součástí rodiny. Biewer teriér má také vynikající povahu, což znamená, že snadno vychází s ostatními členy domácnosti a dokonce i s jinými zvířaty. Ve své přirozenosti je to energické zvíře, které má rádo pravidelnou fyzickou aktivitu - biewer teriér najde spoustu radosti ve hrách a dlouhých procházkách s rodinou. Vzhledem ke svému malému vzrůstu a nízkému alergennímu potenciálu se biewer teriér stane ideálním společníkem do bytu či do domu s menším prostorem. Jeho oddanost, laskavost a temperament ho dělají ideálním psem pro každou rodinu, která hledá loajálního mazlíčka na dlouhodobém základě.

Oblíbenost a chovatelé biewer teriéra

Biewer teriér se stává stále více populárním plemenem psa v České republice. Jeho krásný bílo-hnědý kožíšek, hravý charakter a inteligence si získaly srdce mnoha lidí. Mezi jeho chovateli najdeme jak jednotlivce, tak i chovatelské stanice, které se specializují právě na toto plemeno. Biewer teriér je vhodným společníkem pro rodiny s dětmi i starší osoby, kteří ocení jeho lásku a oddanost. Chovatelé biewer teriéra dbají na kvalitu jejich péče a výchovy, aby z něj vyrostl šťastný a zdravý pes plný energie a radosti.

Závěrem lze říci, že biewer teriér je plemeno psa, které se stává stále oblíbenějším mezi majiteli domácích mazlíčků. Jeho malý vzrůst a veselá povaha jej činí ideálním společníkem pro rodiny s dětmi i starší osoby. Svému majiteli dokáže být oddaným přítelem a svou energií dokáže zlepšit náladu každému okolo sebe. Pokud tedy hledáte aktivního a milého psa, biewer teriér by mohl být tou pravou volbou.

Publikováno: 18. 09. 2023 / Aktualizováno: 23. 09. 2023

Kategorie: zvířata

Autor: Terezie Vondráková

Tagy: biewer teriér | plemeno psa