Sezonní nemoci koček: ahoj, jaro!

Představte si, že jste citliví na změny počasí, teploty a vlhkosti vzduchu, míváte alergickou reakci na rozkvétající rostliny. Nezní to pozitivně, že? Věřte, že pro kočičí zdraví  představují  všechny tyto jarní změny, stejně jako bakterie, viry a vrozené patologie téměř stejné nebezpečí. Sezónní nemoci u koček často vedou k neplánovaným návštěvám veterinární kliniky. Na co byste měli dávat pozor a jak se postarat o prevenci? Pojďme se na to spolu podívat.

Na jaře se pravděpodobně může objevit některá z níže uvedených nemocí.

Hypovitaminóza 

Po dlouhé zimě tělu zvířete často chybí životně důležité vitamíny. Problém se stává obzvláště akutním, pokud je kočičí jídelníček založen na potravinách a pokrmech, určených ke konzumaci člověkem, nikoliv sestaven „na míru“ veterinářem. Hypovitaminóza se projevuje abnormální chutí k jídlu – požíráním podivných, nepoživatelných předmětů (teď nemluvíme o čerstvé trávě, to je naopak v pohodě) – kočka se zkrátka snaží problém vyřešit sama a dopřát organismu chybějící prvky a minerály. Nemusí se ovšem trefit. Hypovitaminóza by se měla řešit úpravou jídelníčku a dále zařazením veterinárních doplňků stravy a chybějících vitamínů. 

Zánět spojivek 

K zánětu spojivek může docházet, jakmile začne pylová sezóna. Toto onemocnění doprovází výrazné příznaky – fotofóbie, hnisavý sekret, který vysychá na sliznicích očí a tvoří tvrdé krusty. Dále zčervenání očních víček a neustálá touha kočky dotýkat se očí packami – to vše by vám mělo sloužit jako nápověda k tomu, že je čas navštívit veterináře. 

Nemoc se dá zvládnout pomocí dobře strukturované denní péče. Pokud se kočka hodně pohybuje venku, po každém návratu domů by měla podstoupit ošetření očí speciálním dezinfekčním roztokem. V případě závažnějšího průběhu onemocnění se předepisují oční kapky a další přípravky. Každopádně se v tom případě neobejdete bez včasné návštěvy veterinární kliniky. 

Heiletióza

Svrab nebo heiletióza je další typická jarní nemoc. Způsobují ji paraziti – klíšťata, která se vyznačují zvýšenou aktivitou v březnu až dubnu. Zvířata s oslabenou imunitou – malá koťata, starší a nemocná zvířata – jsou vystavená zvýšenému riziku nakažení. I zdravá a odolná zvířata ovšem mohou podlehnout onemocnění.

Heiletióza se projevuje v podobě malých ranek na kůži, které vznikají na bocích a zádech, na tlamě a na krku. Pokud takovou „vyrážku“ naleznete, měli byste se okamžitě poradit s veterinářem. Nemoc je nakažlivá a vyžaduje správně sestavený léčebný plán, včetně přípravků pro posílení imunity. 

Přestože u zdravých a silných zvířat sezónní klimatické změny většinou nezpůsobují závažnější zdravotní potíže, úkolem zodpovědného chovatele je dbát na prevenci a postarat se o včasnou podporu imunity mazlíčka a to dříve, než dojde k nějakému onemocnění. Jedním z podpůrných veterinárních přípravků, které není od věcí mít po ruce, je gelový sorbent EnteroZOO

Tvoří ho křemičitá organická sloučenina a voda. Žádné chemikálie v něm nenajdete. Přípravek je zcela bezpečný jak pro mláďata, tak i pro březí a kojící samice a stejně tak pro dospělá a starší zvířata. Zkrátka pro všechny. Účinně a šetrně odvádí z těla zvířete nežádoucí látky a toxiny, čistí trávicí systém od škodlivých bakterií, což přispívá k postupnému zlepšení celkového fyzického stavu a podporuje imunitu. V rámci prevence se EnteroZOO podává jednou denně, dávka se volí podle váhy zvířete

Všimli jste si někdy na jaře změn na kočičím stavu? Jak to vypadalo? 

Publikováno: 25. 03. 2024 / Aktualizováno: 25. 04. 2024

Kategorie: zvířata