Jorkšír - malý pes s velkým srdcem: Vše, co potřebujete vědět o tomto oblíbeném plemeni.

Jorkšír

Jorkšír - malý, ale statečný společník.

Historie plemene Jorkšír

Historie plemene Jorkšír sahá až do 19. století, kdy tento malý a roztomilý pes poprvé spatřil světlo světa v anglickém hrabství Yorkshire. První jedinci byli chováni jako hlídači továren a útočiště pro myši.

V průběhu let se jorkšíři stali populárními jako společníci aristokracie, kteří je chovali jako psaníčko na klín nebo dokonce nosili ve speciálních taškách. V té době byli jmenováni jako Broken-Haired Scotch Terrier (teriér s rozdrcenou srstí ze Skotska).

Jméno "jorkšír" se objevilo až později poté, co byly tyto psy vystavovány na výstavách v Yorkshiru a byly uznány jako samostatné plemeno. Jejich malá velikost, dlouhá hedvábná srst a hodná povaha z nich dělají vyhledávané domácí mazlíčky po celém světě.

Dnes jsou jorkšíři velmi populárním plemenem psa po celém světě, s miliony fanoušků, kteří obdivují jejich krásnou srst a okouzlující osobnost.

Vzhled Jorkšíra

Vzhled Jorkšíra je charakteristický jeho malou a elegantní postavou. Tito psi mají hedvábně hladkou srst, která se skládá z dlouhých stříbrných, modrých a hnědých chlupů. Jejich hlava má kulatý tvar s výrazným čenichem a velkýma očima plnýma života. Ocas je držen vysoko, což dodává Jorkšírovi suverénní postoje a gracióznost. Celkově jsou to psi s elegantním vzhledem, kteří jsou přesto plní energie a osobnosti.

Charakter Jorkšíra

Charakter Jorkšíra

Jorkšír je malé plemeno psa s velkým charakterem. Je to energický a rázný pes, který není tím nejklidnějším společníkem, ale zároveň se jedná o velmi oddaného a loajálního přítele svého majitele.

Jorkšír má mnoho pozitivních vlastností, mezi něž patří inteligence, urychlenost učení a hravost. Tyto vlastnosti dělají z jorkšíra skvělého společníka pro rodiny s dětmi, kteří milují hry a aktivity. Jsou také ideálním psem pro ty, kteří chtějí mít doma malého ale oddaného strážce.

Je však třeba být opatrný při setkání s ostatními psy a lidmi. Jorkšír má tendenci být dominantní a může být náchylný k agresivitě, zejména pokud se necítí jistě nebo se cítí ohrožen.

Celkově vzato je jorkšír velmi oblíbený pes kvůli své vstřícnosti a charismatické povaze. Pokud chcete mít doma milého i odvážného psa, jorkšír by určitě neměl chybět na vašem seznamu plemen.

Péče o Jorkšíra

Péče o Jorkšíra je klíčová pro zachování zdraví a krásy tohoto oblíbeného plemene psa. To zahrnuje pravidelnou péči o srst, která vyžaduje praní, střihání a česání. Dále je důležité zajistit dostatečné množství pohybu a cvičení, aby se váš Jorkšír udržel v kondici a předešlo se problémům s obezitou. Nezapomeňte ani na pravidelné návštěvy veterináře a dodržování vakcinace a preventivních opatření proti parazitům. Správná péče o Jorkšíra nejenom prospívá jeho zdraví, ale také posiluje vztah mezi vámi a vaším mazlíčkem.

Výchova a výcvik Jorkšíra

Podnadpis "Výchova a výcvik Jorkšíra": Jorkšír je plemeno psa, které se vyznačuje svou malou postavou, ale také statečností a živostí. Výchova a výcvik jorkšíra jsou klíčové pro to, aby byl pes spokojený, šťastný a poslušný. Základem je začít co nejdříve s tréninkem základních povelů jako sedni, lehni či přivolání. Je důležité být pevný a konzistentní ve svých metodách výcviku, aby pes měl jasnou představu o tom, co od něj chcete. Dbejte na to, aby byl výcvik pozitivní a pejsci se nezapomínalo dostatečně odměňovat za úspěšné splnění úkolů. Kromě základního poslušností se u jorkšírů hodí rozvíjet například i agility nebo různé triky a cvičení umožňující tuto aktivní rasu dostatečně vybití energii. Výchova a výcvik jorkšíra mohou být náročné, ale s trpělivostí a láskou k tomuto plemeni si společné chvíle užijete plnými doušky.

Zdravotní problémy Jorkšíra

Jorkšíři jsou malá, ale výjimečně statečná plemena psů, které jsou velmi populární po celém světě. I když jsou tito psi obecně zdraví, existuje několik zdravotních problémů, kterým mohou čelit. Mezi nejčastější patří dýchací obtíže spojené s úzkou hrudní kostí a malým nosem, kůžní alergie a oční onemocnění. Pokud máte jorkšíra jako domácího mazlíčka, je důležité být obezřetný a dbát na jeho zdravotní stav, aby byl váš pes šťastný a zdravý po dlouhé roky.

Závěr: Jorkšír - skvělý společník plný energie a důvtipu.

Publikováno: 14. 04. 2023

Kategorie: zvířata

Autor: Jindra Horinková

Tagy: jorkšír | plemeno psa