Muchomůrka tygrovaná: Krásná, ale smrtelná houba

Muchomůrka Tygrovaná

Muchomůrka tygrovaná je jednou z nejznámějších a nejvíce obávaných jedovatých hub v naší přírodě. Tato houba se vyskytuje především v listnatých, ale i smíšených lesích po celé Evropě. Její výrazné červenobílé zbarvení a charakteristické kresby na klobouku jsou pro ni typické a snadno poznatelné. Přestože je muchomůrka tygrovaná považována za velmi nebezpečnou, stále fascinuje nás lidi svým tajemstvím a krásou. V tomto článku se podíváme blíže na tuto zajímavou houbu a dozvíme se více o jejím původu, charakteristice a účincích na lidský organismus.

Popis muchomůrky tygrované

Muchomůrka tygrovaná (Amanita pantherina) je jedovatá houba, která je považována za jednu z nejnebezpečnějších hub v našich lesích. Tato houba roste zejména na jaře a na podzim a je charakteristická svým kloboukem s bělavými a hnědými pruhy, který má průměr až 15 cm. Noha je bílá s nahnědlým odstínem a dosahuje výšky až 20 cm. Vnitřek plodnice obsahuje silně jedovaté látky, jako jsou například muskarin nebo ibotenová kyselina, které mohou být pro člověka smrtelné. Proto by se tato houba neměla sbírat ani konzumovat, ani přestože má lákavý vzhled.

Výskyt a rozšíření

Muchomůrka tygrovaná je jednou z nejznámějších jedovatých hub v naší přírodě. Vyskytuje se především na vlhkých místech, jako jsou lesy a louky, od června do října. Je rozšířena po celé Evropě a Severní Americe, ale také v Asii a Africe. Tato houba je známá svým charakteristickým vzhledem, který zahrnuje bílou kloboukovitou čepičku s tmavými skvrnami a bílé třeňovité nožky s fialovými pruhy. Kvůli svému vzhledu byla muchomůrka tygrovaná dlouho považována za dekorativní rostlinu a používána v aranžérských pracích. Nicméně, dnes víme, že obsahuje toxiny, které mohou být pro člověka nebezpečné a dokonce smrtelné.

Jedovatost a nebezpečí pro člověka

Jedovaté houby mohou být pro člověka velkým nebezpečím. Jednou z nejznámějších a nejnebezpečnějších jedovatých hub je muchomůrka tygrovaná. Obsahuje totiž látku zvanou amatoxin, která působí na játra a ledviny a může vést k smrti. Proto je důležité se při sběru hub vždy pečlivě informovat o daném druhu a pokud není jisté, co jsme nasbírali, raději se mu vyhnout. Při podezření na otravu jedovatými houbami je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Historie používání muchomůrky tygrované v léčitelství

Muchomůrka tygrovaná, nebezpečná jedovatá houba s charakteristickým žlutě a červeně zbarvením, je v léčitelství známá již po staletí. Historie používání muchomůrky tygrované v léčitelství se datuje až do starověkého Řecka, kde byla používána k léčbě bolesti hlavy a neuralgie. V tradiční čínské medicíně byla tato houba uznávána jako účinný prostředek proti rakovině a jako podpůrný přírodní lék pro imunitní systém. V evropských zemích byla muchomůrka tygrovaná považována za afrodiziakum a také se jí připisovaly schopnosti zvyšující plodnost. Nicméně, dnešní moderní medicína nedoporučuje užívání této jedovaté houby kvůli jejím vážným vedlejším účinkům na lidský organismus.

Ochrana a zákony týkající se muchomůrky tygrované

Ochrana a zákony týkající se muchomůrky tygrované jsou nezbytné, aby se zabránilo otravě lidí. Tato jedovatá houba obsahuje toxin amatoxin, který může způsobit vážné poškození jater a ledvin. V některých zemích, jako je Česká republika, je shromažďování a konzumace muchomůrek zakázána a dokonce i prodej na trzích je ilegální. Tyto ochranné opatření jsou důležité pro veřejné bezpečnost a ochranu přírody. Nicméně, vzhledem k tomu, že jed své účinky neprezentuje okamžitě a protože jsou mnohdy příznaky docela mírné (např.: nevolnost), je stále nutné dodržovat opatrnost při sběru hub v divočině či při podobných aktivitách zaměřených na hledání potravy v přírodě.

Zajímavosti o muchomůrce tygrované

Muchomůrka tygrovaná (Amanita pantherina) je jedovatá houba, která patří mezi nejnebezpečnější druhy muchomůrek v Evropě. Tato houba je známá pro své charakteristické zbarvení – červenobílé zbarvení klobouku a tygří pruhy na nožce. Pokud se náhodou rozhodnete sbírat houby v přírodě, měli byste si dát pozor a nesplést ji s jiným druhem. Zajímavostí o muchomůrce tygrované je fakt, že i malý kousek této houby může být smrtelný pro člověka. Navíc obsahuje stejný toxin jako muchomůrka zelená (Amanita phalloides), která je daleko nebezpečnější a také známá pod názvem "death cap" (smrtelná čepice). Proto byste se měli vyvarovat sběru muchomůrek bez přesného určení druhu od zkušeného mykologa.

Celkově lze říci, že muchomůrka tygrovaná je houbou, které bychom se měli vyhýbat. Její toxiny mohou způsobit vážné zdravotní problémy a dokonce ohrozit naši život. Proto je důležité znát tuto jedovatou houbu a naučit se ji odlišit od nejedovatých druhů. V případě požití muchomůrky tygrované je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Pamatujme si, že i když v přírodě existuje mnoho lákavých plodů, musíme být opatrní a věnovat pozornost potenciálním nebezpečím.

Publikováno: 27. 09. 2023

Kategorie: zvířata

Autor: Jindra Horinková

Tagy: muchomůrka tygrovaná | jedovatá houba