Nudle: Tradiční i moderní recepty

Nudle patří mezi potraviny, které se vyskytují v kuchyních po celém světě. Přestože jsou považovány za jednoduché a běžné jídlo, mají bohatou historii a mnoho různých variant. V tomto extrémně dlouhém článku se budeme věnovat všemu, co potřebujete vědět o nudlích – od výroby až po zajímavé nudlové recepty a inovace.

Historie nudlí

Historie nudlí sahá až do starověké Číny, kde byly považovány za symbol bohatství a dlouhověkosti. První zmínky o nudlích se objevují v textech z doby dynastie Han, což bylo kolem roku 206 př. n. l. Původně byly nudle vyráběny ručně a tradičně z pšeničné mouky, vody a soli.

Nudle se brzy staly populární potravinou po celé Asii. V Japonsku se vyvinuly do podoby soba a ramenu, zatímco v Itálii se staly základem pro těstoviny. V různých částech světa se nudle staly součástí mnoha tradičních pokrmů a kuchyní, jako jsou thajské nudle Pad Thai, italské těstoviny Alfredo nebo turecké manti.

Tip: Nejen o nudlích se dočtete na webu napady-navody.cz.

Výroba nudlí

Výroba nudlí je umění, které vyžaduje trpělivost a dovednosti. Existují různé typy nudlí, a způsob výroby se liší podle druhu. Zde je základní postup pro výrobu tradičních pšeničných nudlí:

Suroviny:

  • Pšeničná mouka
  • Voda
  • Sůl (volitelně)

Postup:

Smíchejte mouku a vodu: Ve velké míse smíchejte pšeničnou mouku a vodu. Pokud chcete, můžete přidat špetku soli pro chuť. Míchejte, dokud se všechny suroviny dobře nespojí.

Tvoření těsta: Dejte těsto na hladkou pracovní plochu a hněťte ho asi 10-15 minut, dokud se stane elastickým a hladkým. Přidejte trochu vody, pokud je těsto příliš suché, nebo mouky, pokud je příliš vlhké.

Nechejte odpočinout: Zabalte těsto do plastové fólie a nechte ho odpočinout asi 30 minut. To pomůže těsto uvolnit a usnadní další zpracování.

Rozválení těsta: Těsto rozválejte na tenký plát, asi 2-3 mm tlustý. Pokud máte stroj na těstoviny, můžete ho použít k dosažení požadované tloušťky.

Stříhání nudlí: Nudle můžete stříhat na různé tvary a šířky podle svých preferencí. Tradiční jsou tenké nudle, ale můžete vytvořit také široké pásy nebo různé tvary, jako jsou těstoviny na lasagne.

Vaření: Nudle vařte v osolené vroucí vodě asi 2-3 minuty, než se stanou měkkými, ale stále lehce al dente. Sledujte čas, protože čerstvé nudle vaří rychleji než sušené.

Použití: Čerstvé nudle můžete použít v různých receptech, od polévek po smažená jídla. Jsou skvělou bází pro různé omáčky a přísady.

Různé druhy nudlí

Existuje nepřeberné množství druhů nudlí, které se liší nejen podle surovin, ale i podle tvaru a velikosti. Zde je několik známých typů:

1. Pšeničné nudle:

Tradiční nudle vyrobené z pšeničné mouky a vody.

Používají se v různých kuchyních po celém světě.

2. Rýžové nudle:

Vyrobena z rýžové mouky a vody.

Často používány v asijské kuchyni, například ve vietnamské polévce pho.

3. Soba:

Japonské pšeničné nudle, které jsou obvykle tenké a dlouhé.

Často se podávají studené s omáčkou na ponožkách.

4. Ramen:

Japonské pšeničné nudle, které jsou tlustší a často se podávají v horké miso nebo sójové omáčce.

5. Udon:

Japonské pšeničné nudle, které jsou velmi tlusté a žvýkavé.

Používají se v polévkách a smažených pokrmech.

6. Těstoviny:

Italské těstoviny jsou vyrobeny z pšeničné mouky a vody.

Existuje nepřeberné množství tvarů, jako jsou špagety, penne, farfalle a další.

7. Různé exotické druhy:

Po celém světě existuje mnoho unikátních druhů nudlí, jako jsou turecké manti, indonéské mie goreng nebo thajské pad thai.

Recepty s nudlemi

Nudle lze použít v nekonečném množství receptů, a to jak ve slaných, tak i sladkých jídlech. Zde je několik inspirací:

1. Smažené nudle s kuřecím masem a zeleninou:

Smažte čerstvé nudle na pánvi s kousky kuřecího masa, zeleninou a sojovou omáčkou pro rychlý a chutný pokrm.

2. Ramen s vajíčkem a nori řasami:

Uvařte ramenové nudle v hovězí nebo kuřecí vývaru, přidejte vajíčko a posypete nori řasami.

3. Lasagne s čerstvými těstovinami:

Vytvořte lahodné lasagne s čerstvými těstovinami, rajčatovou omáčkou, mletým masem a sýrem.

4. Thajské pad thai:

Smažte rýžové nudle s krevetami, tofu nebo kuřecím masem v omáčce z arašídů a limetkové šťávy.

5. Sladké nudle s medem a ořechy:

Čerstvé nudle můžete použít i v dezertech. Smažte je na pánvi s medem a ořechy a posypte skořicí.

Moderní nudlové recepty

Nudle prochází neustálou evolucí, a kreativní kuchaři na celém světě neustále vytvářejí nové a inovativní recepty. Zde je několik moderních inovací spojených s nudlemi:

1. Nudlové mísy:

Nudlové mísy jsou oblíbeným trendem v rychlé stravovací kultuře. Kombinují různé druhy nudlí s omáčkami, zeleninou a masem nebo tofu.

2. Zdravé alternativy:

Nyní jsou k dispozici i zdravější varianty nudlí, jako jsou nudle z batátů, z cukety nebo z červené čočky, které jsou vhodné pro lidi s různými dietními omezeními.

3. Fusion kuchyně:

Kreativní kuchaři často kombinují prvky různých kuchyní, což vede k vytváření unikátních pokrmů, jako jsou třeba mexické nudle s avokádem a jalapeños.

4. Nudlové hamburgerové housky:

V některých restauracích můžete objednat hamburger s nudlovými houskami namísto tradičního pečiva.

Nudle jsou potravina s bohatou historií a nekonečným potenciálem. Od tradičních receptů po moderní inovace, nudle jsou součástí mnoha kuchyní po celém světě. Bez ohledu na to, zda si je připravíte doma ručně, nebo si je objednáte v restauraci, nudle jsou vždy skvělou volbou pro chutný a vydatný pokrm. Takže neváhejte a zkuste některý z výše uvedených receptů nebo si vytvořte vlastní nudlovou kreaci!

Publikováno: 02. 10. 2023

Kategorie: zvířata

Autor: Jindra Horinková