Zoo Vyškov: Klenot českých zoologických zahrad očima magazínu Zvířata

Zoo Vyškov

Zoo Vyškov je jednou z nejnavštěvovanějších zoologických zahrad v České republice. Nachází se nedaleko historického centra města Vyškov a svým návštěvníkům nabízí jedinečnou možnost poznat různorodou přírodu a život zvířat z celého světa. Zoo Vyškov se pyšní širokou škálou druhů mnoha kontinentů, ale také poskytuje důležité informace k ochraně ohrožených druhů. V tomto článku se podíváme blíže na fascinující svět této zoologické zahrady.

Historie Zoo Vyškov

Historie Zoo Vyškov sahá až do roku 1973, kdy byla založena jako malá expozice v přírodním parku na okraji města. Postupně se rozrůstala, až se v roce 2002 stala samostatnou zoologickou zahradou. V dalších letech proběhla rozsáhlá rekonstrukce, která umožnila modernizaci areálu a zlepšení podmínek pro chov zvířat.

Zoo Vyškov se specializuje zejména na chov ohrožených druhů zvířat, jako jsou gepardi nebo orangutani. Kromě toho také nabízí bohatý program pro návštěvníky, jako jsou ukázky krmení či možnost projít areálem s průvodcem.

Dnes patří Zoo Vyškov k nejznámějším zoologickým zahradám v České republice a pomáhá aktivně při ochraně ohrožených druhů ve spolupráci s mezinárodními organizacemi.

Poloha a rozloha

Zoologická zahrada v české republice, Zoo Vyškov, se nachází v jižní části Moravy. Konkrétně se nachází ve městě Vyškov, které leží přibližně 30 kilometrů od Brna. Rozloha této zoologické zahrady dosahuje přibližně 30 hektarů a je domovem pro více než 1000 zvířat různých druhů. Navštivte-li tuto krásnou zoo, můžete objevovat exotická zvířata ze všech koutů světa a být součástí ochrany ohrožených druhů.

Zvířata v Zoo Vyškov

Zoo Vyškov je jednou z nejzajímavějších zoologických zahrad v České republice. S více než 100 druhy zvířat, které jsou pečlivě chovány v moderních a prostorných expozicích, nabízí návštěvníkům opravdu zajímavý pohled na život divokých tvorů.

Mezi hlavní atrakce patří například stádo slonů asijských, lvi či tygři. Kromě těchto velkých šelem tu můžeme vidět i menší druhy jako jsou lemurové, opice, králíci či krokodýli.

Pro návštěvníky je připraven řadu doprovodných akcí, jako jsou ukázky krmení a tréninku zvířat nebo prohlídka exotického domu s hady a pavouky.

Zoo Vyškov má také důležitou roli v ochraně ohrožených druhů. Podporuje projekty na podporu zachování biodiverzity a účastní se mezinárodního programu reprodukce ohrožených druhů.

Pokud máte rádi zvířata, navštivte Zoo Vyškov a uvidíte krásné exempláře ze všech koutů světa.

1 Savci

Savci jsou jednou z nejrozmanitějších skupin živočichů v zoo Vyškov. Tato zoologická zahrada se může pochlubit mnoha zajímavými druhy savců, včetně tygrů, lvů, slonů, nosorožců a goril. Návštěvníci mohou vidět i menší druhy savců jako jsou lemurové, kapybary a mravenečníci. Každý z těchto živočichů má své zajímavé vlastnosti a návštěvníci mají možnost se dozvědět více o životním stylu a chování těchto fascinujících tvorů při svých prohlídkách zahrady.

2 Ptáci

V zoologické zahradě v českém městě Vyškov najdete mnoho zajímavých živočichů, mezi kterými nechybí ani dva barevní a aktivní ptáci. Prvním z nich je pestřenec vlaštovčí, který se může pochlubit svým krásným peřím a rychlými pohyby. Tento druh je oblíbený mezi návštěvníky zejména díky svému energickému letu a veselým písničkám.

Druhým ptákem, kterého určitě stojí za to pozorovat, je papoušek žako. Ten patří k velkým druhům papoušků a svou barvou rozhodně nezapadne do davu. Své okolí nadchne vlajícím chocholkem na hlavě a modro-žlutou barvou peří. Navíc dokáže napodobovat lidské řeči, čímž rozhodně pobaví veškeré návštěvníky.

Oba tito ptáci jsou představiteli jedinečného světa letounů a určitě stojí za to si prohlédnout jejich krásu a spontaneitu při pobytu v zoo Vyškov.

3 Plazi

V zoologické zahradě v Vyškově můžete vidět mnoho úžasných živočichů, včetně tří druhů plazů. Prvním z nich jsou krokodýli, kteří patří mezi největší žijící plazy na světě. Ve vyškovské zoo najdete krokodýly nilské, kteří si rádi odpočinou u vody a loví ryby a jiné menší zvířata.

Dalším druhem jsou agamy, což jsou leguáni obývající zejména suché oblasti Austrálie. V zoo se můžete setkat s agamou vousatou, která je velmi populárním chovancem díky svým krásným barvám a zajímavému chování.

Posledním druhem plazu, který stojí za zmínku, jsou želvy. V Zoo Vyškov najdete několik druhů želv, například nádhernou červenokrkou želvu nebo suchozemskou stepní želvu. Tyto pomalé tvory mají v zoo dostatek prostoru pro pohyb a klidné pobyt.

Celkově je návštěva vyškovské zoologické zahrady skvělou příležitostí nejen pro pozorování těchto tří druhů plazů, ale také pro objevování mnoha dalších zajímavých zvířat.

4 Obojživelníci

Zoo Vyškov je jedním z nejpopulárnějších cílů pro milovníky zvířat v České republice. Mezi množstvím zajímavých druhů, které tato zoologická zahrada nabízí, patří i obojživelníci. Mezi nejzajímavějšími jsou určitě žáby, ropuchy a čolci. Tyto druhy fascinují návštěvníky svoji proměnlivostí a adaptabilitou na různé prostředí. V Zoo Vyškov si návštěvníci mohou prohlédnout nejen tradiční druhy obojživelníků, ale i ty méně známé, jako je například maskovací čolek nebo vzácný krokodýlka klamavka. Pro milovníky přirozeného prostředí těchto fascinujících tvorů je návštěva Zoo Vyškov skutečným zážitkem!

5 Ryby

V Zoo Vyškov naleznete mnoho druhů ryb, z nichž každá je unikátní svým způsobem. Mezi nejvýznamnější patří bezesporu pstruzi. Tyto ryby jsou velmi využívány pro sportovní rybolov, díky čemuž se dočkaly i genetických úprav a specializovaných chovů. Další zajímavou rybou, kterou můžete vidět v této zoo, jsou kapři. Tyto ryby vyhledávají klidné a teplé vody a dokážou dorůst až do velikosti více než jednoho metru. Pokud máte rádi exotičtější druhy, určitě si nenechte ujít africké cichlidy. Tito drobní rybičky mají pestrou šupinatou kůži a žijí ve společnosti dalších druhů cichlid, což z nich činí oblíbené i mezi akvaristy. V Zoo Vyškov najdete také panenské sumce - velké hraboše s temným hnědým tělem a břichem bílé barvy. Posledním druhem ryb, na který byste si měli dát pozor jsou cejni obecní - dravci s dlouhými tlamami a ostrými šupinami na boku těla. Tyto ryby jsou velmi rychlé a dokážou se pohybovat jak po dně, tak blízko hladiny.

Prostory a expozice

Zoo Vyškov patří mezi nejvýznamnější zoologické zahrady v České republice a je oblíbená jak u místních obyvatel, tak u návštěvníků ze celého světa. V rámci zoo máte možnost prozkoumat až 700 zvířat z více než 100 druhů, především savců, ptáků a plazů. Prostory jsou rozděleny na několik expozic, které nabízejí pohled do života zvířat od různých koutů světa. Například Afrika vám umožní shlédnout slony, gepardy a další africké živočichy ve velmi přirozeném prostředí. Zajímavostí je také pavilon s plazy, kde si můžete prohlédnout například krokodýly či hady. Celkově je zoo Vyškov ideálním místem pro trávení rodinného výletu a pro objevování krás fauny na neobvyklých místech.

1 Hlavní vstupní brána

Hlavní vstupní brána do Zoologické zahrady v Vyškově je vstupem do fascinujícího světa divoké přírody. Tato ohromná brána tvořená dvěma masivními sloupy a závěsy s úžasným logem ZOO Vyškov je pro mnoho návštěvníků jedinečným zážitkem. Po nastoupení skrze tuto bránu se budete pohybovat po bezpečných stezkách uprostřed krásné krajiny plné rostlin i zvířat, které si naplno užijete během celodenní procházky touto unikátní zoologickou zahradou.

2 Safari park

Zoo Vyškov, nacházející se v blízkosti města Vyškov, je jeden z nejnavštěvovanějších safari parků v České republice. Mezi hlavní atrakce patří expozice divokých zvířat a jejich přirozené prostředí, které jsou navrženy tak, aby co nejvěrněji odrážely jejich domovské biotopy. V Zoo Vyškov lze pozorovat různorodé druhy zvířat jako jsou velbloudi, antilopy, gazely a sloni. Pro návštěvníky je k dispozici i možnost projet se výběhem s jeleny a daňky nebo si projít chmelnickým sklepem. Safari park nabízí možnost strávit celý den mezi zvířaty a okusit atmosféru divoké Afriky či Asie bez nutnosti cestování na daleké kontinenty.

3 Dětský koutek

Zoo Vyškov má pro děti připravené tři speciální zóny, které jsou plné zajímavých interaktivních aktivit. Dětský koutek "Savanna" je zaměřen na africkou zvířenu a děti si zde mohou vyzkoušet napodobit hlas hrocha nebo slona. V "Džungli" mohou děti pozorovat opice a další tropická zvířata, ale také se projít po mostech a lanovkách mezi stromy. Posledním koutkem je "Chaloupka u včel", kde se děti dozví vše o medu a včelách a mohou si dokonce vyrobit svíčky z medových plástů. Pro malé návštěvníky Zoo Vyškov je tedy připraveno spoustu zábavy i poučení!

4 Ptačí voliéry

Ve zoologické zahradě v Vyškově se nacházejí čtyři ptačí voliéry, které hostí různé druhy ptáků z různých koutů světa. V jedné z voliér můžete poznat pestrobarevné papoušky, kteří svým hlasem a krásným peřím přitahují pozornost návštěvníků. Další voliéra je domovem pro velké dravce, jako jsou orli nebo jestřábi, kteří díky svým ostrým drápům a silným křídly dokážou ulovit i veliké kořisti. Ve třetí voliéře mohou návštěvníci pozorovat exotické ptactvo z Asie a Afriky, jako jsou například ibisi nebo koroptve. Poslední voliéra pak poskytuje domov pro různé druhy vrubozobých ptáků, kteří si oblíbili především semena a ovoce. Nenechte si ujít nádhernou podívanou na rozmanité druhy ptáků v zoo Vyškov.

5 Akvárium

Zoo Vyškov v České republice je známá svou rozsáhlou expozicí vodních živočichů. Mezi největší atrakce patří akvárium s pěti samostatnými odděleními. Každé oddělení reprezentuje odlišné prostředí a představuje různé druhy vodních tvorů. Návštěvníci mohou obdivovat krasobruslařky, malé rybky z tropických moří, ale také velkolepé žraloky a rejnoky. Akvária jsou perfektně navržena tak, aby návštěvníci byli ponořeni do světa pod hladinou a mohli sledovat fascinující životy tajemných tvorů skrytých v hlubinách oceánů a řek.

Programy a akce v Zoo Vyškov

Zoo Vyškov se pyšní mnoha programy a akcemi, které navštěvníkům nabízejí nejen zábavu, ale i vzdělání. Každý rok se zde konají tématické dny, jako například Den slonů či Den gepardů. Pro děti jsou připraveny speciální programy jako Hrátky s medvědy či Cesta do džungle. Kromě toho mohou návštěvníci sledovat krmení zvířat a prezentace různých druhů. Pro ty, kteří si chtějí prohlédnout zoo podrobněji, je možné si objednat průvodce. V Zoo Vyškov také funguje projekt Adopce zvířete, který umožňuje podpořit péči o konkrétního obyvatele zoologické zahrady. Celkově lze říci, že Zoo Vyškov je skvělým místem pro rodinnou zábavu spojenou s poznáním světa zvířat.

1 Vzdělávací programy

Vzdělávací programy jsou neodmyslitelnou součástí nabídky Zoologické zahrady Vyškov. Tyto programy mají za cíl poskytnout návštěvníkům zajímavé a poučné informace o životě zvířat, jejich životním prostředí, chovu a ochraně ohrožených druhů. Pro děti jsou k dispozici speciální edukativní programy, které jsou přizpůsobeny věku a dovednostem dětí. Tito malí návštěvníci mohou například ochutnat, jak chutnají potraviny pro různé druhy zvířat, naučit se rozeznávat stopy zvířat či si vyzkoušet péči o zvířecí mláďata. Vzdělání není tedy jen o teorii, ale i praktickém poznání toho, jak se pečuje o zvířata.

2 Speciální akce a výstavy

Zoo Vyškov organizuje každý rok několik speciálních akcí a výstav, které lákají tisíce návštěvníků. Mezi nejpopulárnější patří například "Noční prohlídka", kdy si mohou návštěvníci užít atmosféru zoo za šera a pozorovat zvířata, která jindy nejsou vidět. Další oblíbenou akcí je "Den dětí", během kterého jsou připraveny soutěže, hry a program pro celé rodiny. Kromě toho se v zoo pravidelně konají i tematické výstavy, jako například "Hadi a plazi" nebo "Savci České republiky". Tyto akce jsou dobrou příležitostí poznat zvířata blíže a zábavnou formou se o nich naučit více.

3 Narozeniny v Zoo

Jedním z největších lákadel Zoo Vyškov jsou narozeniny zvířat, které jsou vždy velkolepou podívanou pro návštěvníky. Mnoho lidí si za svůj život užije pouze jedny narozeniny, ale tady se může stát svědkem a dokonce i součástí oslav tří narozek v jednom dni! Vždy je to pro zvířata stresující situace, proto se o ně pečlivě starají a snaží se jim oslavy co nejvíc ulehčit. Pro návštěvníky jsou tyto akce velmi zajímavé, protože vidí zvířata ve speciálním režimu a mají možnost se naučit více o jejich životním stylu. A jaký dárek patřil ke každým těmto narozeninám? To byste museli přijít vidět sami!

Ochrana druhů a výzkum

Jednou z hlavních rolí moderních zoologických zahrad je ochrana druhů ohrožených vyhynutím. Zoo Vyškov se nejen snaží udržet v zajetí řadu ohrožených druhů, ale také aktivně spolupracuje na jejich ochraně v přírodě prostřednictvím programů a projektů zaměřených na výzkum a monitoring jednotlivých populací. Tato práce je nenahraditelná pro zachování biodiverzity planety a přispívá k novým poznatkům o chování zvířat a jejich ekologii. Zoologická zahrada v Vyškově tedy nejen nabízí návštěvníkům jedinečné zážitky, ale také se stává důležitým hráčem v boji za uchování života naší planety.

Spolupráce s dalšími institucemi

Zoologická zahrada významně spolupracuje s dalšími institucemi, jak v České republice, tak i ve světě. Spolupráce se zaměřuje především na oblast ochrany ohrožených druhů a jejich habitatů. Zoo spolupracuje s evropskými i mezinárodními organizacemi zabývajícími se ochranou přírody a divokých zvířat a podporuje také projekty zaměřené na vzdělávání a osvětu veřejnosti o problematice ochrany biodiverzity. Díky spolupráci s výzkumnými institucemi má zoologická zahrada možnost sledovat aktuální trendy v zoologii, genetice a chovu zvířat. V neposlední řadě zoo spolupracuje i s dalšími zoologickými zahradami po celém světě, což jí umožňuje participovat na různých mezinárodních programech chovu ohrožených druhů zvířat.

Pokud plánujete návštěvu Zoologické zahrady v Vyškově, měli byste se připravit na den plný pozorování zvířat a zábavy. Pro pohodlný průběh návštěvy doporučujeme si přinést dostatek tekutin, sluneční ochranu a pohodlné boty pro procházky. Pokud se rozhodnete jet autem, parkoviště je k dispozici zdarma před vstupní branou. Bude-li Vám chybět pečivo či občerstvení, můžete navštívit restauraci nebo stánky s rychlým občerstvením umístěné uvnitř zahrady. Pokud máte otázky ohledně určitého druhu zvířete nebo programu denních akcí, obraťte se na personál zoo, kteří Vám rádi pomohou. Pamatujte na to, že zachování bezpečnosti a respektování životního prostředí jsou klíčové prvky Vaší návštěvy v této zoologické zahradě.

1 Otevírací doba a vstupné

Pokud plánujete návštěvu zoologické zahrady ve městě Vyškov, je důležité vědět, jaké jsou otevírací hodiny a kolik stojí vstupné. ZOO Vyškov je otevřena celoročně s výjimkou Vánoc a Nového roku. Během léta jsou otevřeny dvě brány, kde se návštěvníci mohou dostat do různých částí zoo. Vstupné se liší podle toho, jestli jste dospělý, student nebo dítě. Dospělí platí 150 Kč, studenti 120 Kč a děti od 3 do 15 let zaplatí 100 Kč. Pro rodiny s dětmi nabízí ZOO Vyškov také rodinné vstupné za cenu 400 Kč pro dvě osoby a jedno dítě nebo za cenu 500 Kč pro dvě osoby a dvě děti. Připravte se na dlouhý den plný dobrodružství s mnoha druhy zvířat, roztodivnými exponáty a naprosto úchvatnou atmosférou zelených lesů Vyškovských vrchů!

2 Doprava a parkování

Doprava a parkování jsou důležitými faktory pro návštěvníky Zoo Vyškov. Zoo se nachází v těsné blízkosti hlavní silnice, což usnadňuje přístup autem. Parkoviště je k dispozici před vstupem do areálu za symbolický poplatek. Pro ty, kteří nechtějí řídit, je zde také možnost využít místní autobusovou dopravu z Vyškova nebo Brna. Alternativně lze využít vlakové spojení ze stanice Vyškov na trati Brno-Olomouc. Vstupenky lze zakoupit online nebo na pokladnách a jsou platné po celý den, takže si mohou návštěvníci užít krásy Zoo Vyškov bez spěchu a s pocitem pohodlí při dopravě a parkování.

3 Stravování a občerstvení

Zoo Vyškov je místem, kde není třeba se bát hladu či žízně. V areálu najdete několik restaurací a stánků s občerstvením, které nabízejí pestrou škálu jídla a pití pro každého návštěvníka. Pokud byste si rádi pochutnali na tradičním českém občerstvení, jako jsou párečky nebo chlebíčky, určitě nezůstanete zklamaní. Pro ty, kteří preferují zdravý styl stravování, jsou k dispozici saláty a ovocné poháry. Nezapomeňte ochutnat také speciality ze zahrady a pole, jako jsou grilovaná kukuřice nebo bramborové rösti. Bez ohledu na to, jaký druh jídla vám nejvíc chutná, můžete si být jisti, že v Zoo Vyškov najdete dokonalou lahůdku pro svůj vkus.

4 Kontaktní informace

Zoo Vyškov je jednou z nejpopulárnějších zoologických zahrad v České republice a pro mnoho lidí představuje fascinující místo k návštěvě. Pokud byste chtěli navštívit tuto zahradu, její kontaktní informace jsou snadno dostupné. Pro více informací o této zoologické zahradě si můžete prohlédnout oficiální webové stránky na adresu www.zoovykov.cz. Pokud byste chtěli kontaktovat personál zooVyškov, můžete použít tyto kontakty: Email: info@zoovykov.cz, Telefonoat: +420 517 327 200. Adresa: ZOO Vyškov, U stadionu 4007/II, 68201 Vyškov, Česká republika. S tímto úplným seznamem kontaktů je snadné najít rychlé odpovědi na jakékoli otázky týkající se návštěvy ZooVyškov a plánování nezapomenutelného dne s vaší rodinou a přáteli.

Celkově lze říci, že návštěva Zoologické zahrady ve Vyškově je velmi zajímavým zážitkem pro všechny milovníky zvířat. Po prohlídce celého areálu si můžete být jisti, že si odnášíte nejen nové poznatky o životě zvířat, ale také krásné vzpomínky na interakci s nimi. Navíc podporujete ochranu ohrožených druhů a péči o přírodu tím, že podpoříte právě tuto zoologickou zahradu. Věřím, že každý návštěvník bude nadšen ze zkušenosti a plný dojmů se vrátí domů.

Publikováno: 26. 08. 2023

Kategorie: zvířata

Autor: Terezie Vondráková

Tagy: zoo vyškov | zoologická zahrada v české republice