Australský ovčák - skvělý společník i pracovní pes. Kde ho sehnat?

Australský ovčák je v poslední době stále populárnějším psem, který si získal mnoho fanoušků po celém světě. V případě, že plánujete pořídit si psa právě tohoto plemene, je důležité být informovaný o všech aspektech spojených s jeho chovem a péčí. Jedním z klíčových faktorů je samozřejmě také nákup nebo adopce tohoto psa. V tomto článku se budeme více zabývat tématem prodeje australiského ovčáka - jak ho najít, co očekávat od prodejce a na co si dát pozor při výběru konkrétního jedince.

Historie a původ australského ovčáka

Historie a původ australského ovčáka sahá až do 19. století, kdy byli do Austrálie dovezeni psi z různých koutů světa - zejména z Evropy (zejména Španělska) a také z Britských ostrovů. Ti se potom po mnoho desetiletí křížili mezi sebou a postupně se vytvářel nový typ psa, který byl schopen vykonat těžkou práci pastevce na rozlehlých a drsných pastvinách.

Australský ovčák je tak vlastně produkt tvrdé práce prvních osadníků, kteří v Austrálii přicházeli za lepším životem nebo s cílem velkovýroby vlny. Dnes je tento pes oblíbený po celém světě pro svou inteligenci, učenlivost, energii a přátelskou povahu. V České republice je možné najít mnoho chovatelů a nabídek prodeje tohoto úžasného psa.

Charakteristika australského ovčáka

Charakteristika australského ovčáka je založena na jeho inteligenci, energii a oddanosti. Tito psi jsou vyvinuti pro práci v pastevectví, proto mají vysokou úroveň agility a schopnost se rychle přizpůsobit každé situaci. Australský ovčák má typický modro-šedý kožíšek, který jej odlišuje od ostatních plemen. Jsou to velmi aktivní psi a potřebují mít denně dostatek pohybu a činnosti na vybití své energie. Kromě toho mají také silnou tendenci být oddaní svému majiteli a ochraňovat ho za každých okolností. Pokud již máte zkušenosti s chovem psů a hledáte spolehlivého pracovního partnera, může být australský ovčák skvělou volbou pro vaše domácí prostředí.

Péče o australského ovčáka

Péče o australského ovčáka je klíčová pro zachování jeho zdraví a štěstí. Tito psi mají silnou potřebu pohybu a dostatek cvičení, aby se vyhnuli destruktivnímu chování. Pravidelné koupání a stříhání srsti pomáhají udržet jejich krásnou srst zdravou a lesklou. Kromě toho, pravidelné kontrolní návštěvy u veterináře jsou nezbytností pro prevenci proti chorobám. Australský ovčák také potřebuje socializaci s lidmi a jinými psy, aby se cítil v bezpečí a byl spokojený v různých situacích. Vzhledem k tomu, jak inteligentní tito psi jsou, mohou být velmi citliví na trénink metodami pozitivního posilování, které podporují jejich přirozenou schopnost učení se. Celkově lze říci, že péče o anustralského ovčáka si vyžaduje určitý čas a úsilí, ale odměna za toto úsilí je oddanost a láska tohoto chytrého psa.

1. Výživa a krmení

Správná výživa a krmení jsou pro australského ovčáka naprosto klíčové. Tyto psy jsou aktivní a mají vyšší nároky na energii než jiné plemena. Proto je nutné jim zajistit dostatečné množství výživných látek, bílkovin, tuků a sacharidů v optimálním poměru.

Vhodnou stravu pro australského ovčáka lze získat z kvalitních granulí s vyšším obsahem masových složek jako je slepičí nebo hovězí maso. Je důležité také sledovat přísun vitamínů, minerálů a stopových prvků, které zajišťují správnou funkci organismu psa.

Majitel by měl také dbát na pravidelný přísun čerstvé vody. Pokud se rozhodne pro krmení surovým masem nebo domácím vařením, je důležité dodržet správný poměr mezi jednotlivými složkami stravy.

Správně zvolená výživa je zásadní pro udržení dobré kondice, pevnosti kosterního systému i celkovou odolnost organismu proti nemocem.

2. Péče o srst

Proper péče o srst je klíčová pro zdraví a šťastný život vašeho australského ovčáka. Srst tohoto psa může být dlouhá a hustá, vyžaduje tedy pravidelnou péči, aby se udržela v dobrém stavu. Prvním krokem je pravidelné kartáčování srsti, které pomůže odstranit nakupené vlny a zabrání tvorbě kožních problémů. Dbejte na to, aby byl kartáč vhodný pro délku srsti vašeho psa. Následně můžete použít speciální šampon pro psy, který dokonale opláchne srst i kůži a zamezí alergickým reakcím.

Posledním krokem je suché sušení pomocí fénování na nízkou teplotu nebo ručníky. Pokud svůj pes neumýt pejskovským šamponem tak často jako jindy (např., jednou měsíčně), samozřejmě když uvidíte že má moc špinavou srst), pečeťte jeho ohromné dny kartáčovaním. Vašemu psovi se to líbí a budete si jisti, že váš majetek bude v pořádku.

3. Fyzická aktivita a cvičení

Když přemýšlíme o australských ovčácích, jednou z nejdůležitějších věcí, kterou je třeba zvážit, je fyzická aktivita a cvičení. Tyto psi jsou velmi energičtí a potřebují denně hodně pohybu a stimulace. Protože byli původně šlechtěni pro pastvu ovcí, mají australské ovčáci přirozenou tendenci kriticky sledovat své okolní prostředí a být velmi aktivní.

Aby se zabránilo tomu, že by se pes nudil nebo nerozvinul zdravý životní styl, je důležité poskytnout mu dostatek fyzické aktivity. To může zahrnovat pravidelné procházky na vodítku, venkovní hry jako házení míče nebo frisbee, cvičení poslušnosti nebo dokonce agility trénink. Ať už si vyberete jakékoli aktivity, všechny mají společné to, že pomáhají udržet vašeho psa ve formě a šťastném.

Pamatujte si také na to, že každý pes má jiné potřeby ohledně fyzické aktivity. Někteří psi mohou potřebovat více intenzivního tréninku než jiní. Proto je důležité individuálně přizpůsobit cvičení vaší australské ovčačce, aby odpovídalo jejím potřebám a zdravotním podmínkám.

Všechny tyto faktory jsou důležité při výběru australského ovčáka jako domácího mazlíčka. Pokud jste ochotni věnovat čas a úsilí na poskytnutí dostatečné fyzické aktivity a cvičení, může být australský ovčák skvělou volbou pro váš domov.

Výběr australského ovčáka

Výběr australského ovčáka je pro mnoho majitelů psů jedinečnou zkušeností. Tito psi jsou neuvěřitelně inteligentní a velmi oddaní svým majitelům, což je v kombinaci s jejich energií ideální pro aktivní rodiny. Vzhledem k tomu, že se jedná o pracovní psy, jejich výchova a trénink vyžaduje určité znalosti a zkušenosti s touto rasou. Pokud jste ochotni jim věnovat dostatek času a péče, budete odměněni skvělým společníkem na mnoho let dopředu. Pokud hledáte australského ovčáka na prodej, zajistěte si kvalitního chovatele, který dbá na zdraví i povahu psů.

1. Registrace a chovatelské kluby

Registrace a chovatelské kluby jsou klíčové pro bezpečný a zodpovědný nákup a prodej psů, včetně australských ovčáků. Při hledání nového člena rodiny je důležité zvolit si kvalitního chovatele, který má registrační papíry pro každého štěně a může poskytnout dostatek informací o jejich zdravotním stavu a původu. Dále je vhodné se obrátit na renomované chovatelské kluby a organizace, které mají přehled o současných trendech v chování a vzdělání majitelů. Tyto zdroje mohou poskytnout cenné rady ohledně tréninku, výživy a celkové péče o vašeho nového společníka.

2. Vhodné prostředí pro chov

Když se rozhodujete o nákupu australského ovčáka, nezapomeňte na to, že tito psi mají vysoké nároky na prostředí, ve kterém žijí. Aby byli zdraví a spokojení, potřebují dostatečně velké prostředí s možností pohybu, přirozenou světelností a čerstvým vzduchem. Tento plemeno je známé svojí energií a aktivitou, takže mu bude vyhovovat domov s dostatkem místa na běhání a hrátky. Pokud plánujete chovat tohoto psa v bytě, je nutné mít naprosto jistotu, že mu dokážete zajistit dostatečnou pohybovou aktivitu pomocí pravidelných procházek nebo sportovních aktivit. Pokud máte k dispozici zahradu nebo dvůr, budou vaši psi nadšení z každodenních her venku. Nezapomeňte také na vhodné podmínky uvnitř domu - měli by mít k dispozici čistou misku s pitnou vodou a pelíšek pro odpočinek.

Výchova australského ovčáka

Výchova australského ovčáka je náročný proces, který vyžaduje trpělivost, důslednost a hlavně lásku k psu. Tento plemeno je známé svou pracovitostí a inteligencí, což znamená, že potřebuje mnoho fyzické i mentální stimulace. Pokud nedostane dostatek pozornosti a cvičení, může se stát destruktivním a náchylným k chování, které by bylo pro majitele nevhodné. Proto je nutné během výchovy využít pozitivní motivaci a zařadit do tréninku různorodé aktivity, jako jsou poslušnostní cvičení, agility nebo flyball. Důležité je také pečlivě zvládat sociabilizaci štěněte již od raného věku, aby byl pes společenský a dobře přizpůsoben rodinnému životu. Výchova australského ovčáka vyžaduje čas a úsilí ze strany majitele, ale s správnou péčí mohou být tito psi skvělými společníky a pracovními partnery.

1. Základní povely a poslušnost

Když si pořizujete australského ovčáka, je důležité, aby váš pes ovládal základní povely a byl poslušný. Mezi základní povely patří sedni, lehni, stůj či ujasnění hierarchie mezi vámi a vaším psem. Poslušnost pak zahrnuje respektování vašich rozhodnutí a projevování patřičného chování v různých situacích. Pokud budete mít poslušného psa, bude se s ním snáz pracovat a bude také příjemným společníkem pro vás i ostatní lidi. Proto nezapomeňte na trénink základních povely a na výchovu k poslušnosti.

2. Sociální výchova a socializace

Kromě výcviku a tréninku je pro psy důležitá i sociální výchova a socializace. Tento proces zahrnuje učení psa, jak se chovat ve společnosti lidí i jiných zvířat. Sociální výchova a socializace jsou klíčové pro to, aby pes byl schopen fungovat v různých situacích a aby se mohl úspěšně integrovat do rodiny či společnosti. Pokud hledáte vhodného australského ovčáka k prodeji, volte takového, který absolvoval dobrou sociální výchovu a socializaci u odborníka na chov psů.

Zdraví australského ovčáka

Zdraví australských ovčáků je velmi důležitou otázkou pro každého majitele tohoto plemene. Abychom zajistili dlouhý a zdravý život našeho psa, je důležité pravidelně kontrolovat jeho zdravotní stav u veterináře a dodržovat správnou výživu a cvičení. Australský ovčák má obvykle dobré zdraví, ale jsou náchylnější k některým genetickým problémům, jako je například displazie kyčelního kloubu. Proto by měli být budoucí majitelé pečlivě vybírat plemeno od renomovaných chovatelů s kontrolami zdravotních testů rodičů. Kromě toho by měli být psi pravidelně očkováni proti běžným nemocem a podrobování preventivnímu ošetření proti blechám, klíšťatům a dalším parazitům. Dobré fyzické kondici lze udržovat vhodnou stravou a dostatečným pohybem. S tímto řádným péči o svého Australana mohou majitelé být jisti, že jejich pes si užije dlouhý a šťastný život.

1. Genetické predispozice a choroby

Genetické predispozice a choroby jsou důležitými faktory, které majitelé psů musí zvažovat před tím, než si pořídí konkrétní plemeno. U australských ovčáků je známo, že mají sklony k určitým geneticky podmíněným onemocněním, jako jsou degenerativní onemocnění kloubů nebo epilepsie. Proto je důležité zajistit, aby byl australský ovčák vyšetřen na tyto možné genetické vady před zakoupením. Stejně tak je nutné pečlivě sledovat jeho zdravotní stav pravidelnou kontrolou u veterináře, preventivními očkováními a vhodnou výživou.

2. Pravidelné veterinární prohlídky

Pravidelné veterinární prohlídky jsou klíčové pro zdraví a pohodu vašeho australského ovčáka. Veterináři doporučují, aby dospělí psi byli prohlédnuti alespoň jednou ročně, zatímco štěňata a starší psi s existujícími zdravotními problémy by měli být kontrolováni častěji. Tyto pravidelné návštěvy u veterináře umožňují zachytit potenciální zdravotní problémy v raných fázích a podle potřeby poskytnout rychlou lékařskou péči. To může pomoci snižovat náklady na dlouhodobou léčbu a zajistit, že váš pes je v optimálním stavu zdraví.

Prodej a adopce australského ovčáka

Pokud uvažujete o pořízení australského ovčáka, měli byste pečlivě zvážit jakou cestou k němu dorazíte. Existují dvě možnosti - kupovat psa od chovatele nebo využít adopce. Pokud se rozhodnete pro koupi, je důležité vybírat pouze od ověřených chovatelů, kteří své psy ošetřují a mají jim zajištěny podmínky pro život ve zdravém prostředí. Při adopci máte šanci pomoci pejskovi, který potřebuje nový domov. Je nutné se však informovat o jeho předchozím osudu a připravit se na přijmutí psi s problematickým chováním nebo zdravotními obtížemi. Rozhodnutím pro jednu či druhou možnost zajisté uděláte radost sobě i psu.

1. Seriózní chovatelé a jejich výběr

Při výběru a nákupu australského ovčáka je důležité najít seriózního chovatele, který dbá na zdraví a plemennou kvalitu psů. Takový chovatel bude mít přesné informace o rodokmenu rodičů štěňat a bude ochotný odpovědět na veškeré otázky budoucích majitelů. Kromě toho by měl být chovatel schopen poskytnout adekvátní podmínky pro odchov štěňat, například dostatečné prostorné ubytování, zajištění veterinární péče atd. Je tedy vhodné nebrat v potaz pouze cenu štěňat, ale zaměřit se na skutečnou kvalitu a zdraví psů.

2. Kontrola zdravotního stavu a rodokmenu

Kontrola zdravotního stavu a rodokmenu je klíčovým prvkem při výběru a nákupu australského ovčáka. Je důležité se ujistit, že pes má kompletní očkování a nevykazuje žádné známky zdravotních problémů. Dále je nutné prověřit rodokmen psa, aby bylo možné zjistit více informací o jeho genetických predispozicích k určitým nemocem a jeho původu. Oba tyto faktory jsou klíčové pro zajištění dlouhodobého zdraví a štěstí psa i jeho majitele.

3. Smlouva a podmínky prodeje

Pokud se chystáte na koupi australského ovčáka, je důležité si přečíst smlouvu a podmínky prodeje. Tyto dokumenty by měly obsahovat informace o zdravotním stavu štěněte, očkováních a dalších potřebných lékařských procedurách. Dále by měla být uvedena cena psa, platební podmínky a možnost vrácení zvířete v případě jakýchkoli problémů. Je také vhodné si v smlouvě upravit nárok na reklamaci nebo záruku na funkci zdraví psa po jeho převzetí. Ujistěte se, že máte veškeré informace o svém novém domácím mazlíčkovi a podepište smlouvu pouze tehdy, když jste s podmínkami plně spokojeni.

Výběr nového čtyřnohého přítele do rodiny je vždy složitá záležitost. Pokud se rozhodnete poohlédnout po australském ovčákovi, může to být skvělá volba. Tito psi jsou inteligentní, věrní a mají více než dost energie pro aktivní rodinu. Však musíte mít na paměti, že australský ovčák není pro každého - vyžaduje spoustu tréninku, cvičení a pozornost. Pokud jste si ale jisti, že máte dostatek času a kapacity pro péči o něj, pak je tato plemeno skvělou volbou. A jakmile si jednou zvyknete na intenzivitu jejich láskyplné povahy a schopnosti pracovat tvrdě za svého pána, nebudete litovat svého rozhodnutí koupit si australského ovčáka.

Zdroje

Australský ovčák je velmi oblíbeným psem po celém světě, a tuto popularitu si získává nejen svým chytrým a oddaným charakterem, ale i svou unikátní historií. Pokud se rozhodujete pro koupi australského ovčáka, je důležité vybrat si spolehlivého prodejce s kvalitními zdroji štěňat. Existuje mnoho specializovaných chovatelských stanic, které mají vynikající pověst a nabízejí zdravá štěňata se správnou genetickou výbavou. Je také možné podívat se na internetových stránkách nebo sociálních sítích, kde se často objevují nabídky od soukromých chovatelů. Nicméně při výběru chovatele nezapomeňte dbát na to, aby byl legitimní a měl přiměřené certifikace. Zdroje štěňat jsou klíčem k tomu, aby vaše nové zvířecí přátelství bylo plné lásky, radosti a hlavně zdravých let!

Publikováno: 24. 09. 2023

Kategorie: zvířata

Autor: Terezie Vondráková

Tagy: australský ovčák prodej | psi