Irský setr: Královský lovec a oddaný společník

Irský Setr

Úvod do plemene irský setr

Irský setr je krásný a elegantní pes, který se řadí mezi lovecká plemena. Jeho původ sahá až do Irska, kde byl chován pro své vynikající lovecké schopnosti a neuvěřitelnou vytrvalost. V dnešní době je irský setr oblíbený jako společník a rodinný pes díky svému klidnému a přátelskému charakteru. V tomto úvodu se dozvíte více o historii, vzhledu a povaze tohoto skvělého psa.

Historie plemene

Historie plemene irský setr

Irský setr, také známý jako červený setr, je krásný a nadaný pes s dlouhou historií. Toto plemeno pochází z Irska a bylo vyšlechtěno pro lovecké účely.

První zmínky o irských setrech sahají až do 18. století, avšak větší popularitu získali až v 19. století, kdy byli používáni při lovu na bažanty, kachny nebo zajíce. Irští setři se postupem času stali populárním společníkem myslivců a stal se z nich jeden z nejoblíbenějších loveckých psů ve Velké Británii.

V průběhu let se irští setři dále vyvíjeli a jejich velikost i tvar se měnil podle zaměření na konkrétní druh lovu. Postupem času se také rozvinula jejich schopnost spolupráce s lidmi, což z nich učinilo skvělé rodinné psy.

Dnes jsou irští setři stále oblíbeným plemenem po celém světě a jsou ceněni pro svou inteligenci, nadání pro lov i jako skvělí společníci do rodiny.

Vzhled a charakteristické rysy

Irský setr je krásný a majestátní pes, který se řadí mezi největší lovecké psy. Má silnou a štíhlou postavu s dlouhými ušima a ocasem. Jeho srst je hedvábně lesklá, zpravidla mahagonově hnědá, ale existuje také černý typ irského setra.

Charakteristickým rysem irského setra je jeho temperament. Je to velmi energické plemeno s vynikajícím rozvinutím smyslu pro pachy. Tyto psy milují práci a jsou vhodné jako lovečtí psi i pro sportovní aktivity jako například agility nebo flyball.

Irští setři jsou také velice inteligentní a mají rádi společnost svých lidí. Jsou to velcí mazelové, kteří se rádi tulí k domácím i cizím lidem. Přestože jsou vynikající lovečtí psi, jejich láska ke svým majitelům jim dává přednost před lovem.

Celkově lze tedy říci, že irský setr je nádherný pes s vynikajícím fyzičkem a temperamentem. Je to skvělý společník pro aktivní lidi, kteří si chtějí užít plnohodnotného života s psím parťákem po svém boku.

Péče o irského setra

Pokud máte vlastního irského setra nebo o něj uvažujete jako o svém budoucím společníkovi, určitě si přejete, aby byl zdravý, šťastný a dobře uzpůsobený k vašemu životnímu stylu. V tomto článku vám poskytneme užitečné rady a tipy na péči o vašeho irského setra, abyste mu zajistili dlouhý a plnohodnotný život po vašem boku.

Krmivo a výživa

Krmivo a výživa pro irského setra - jak správně krmit svého psa

Správná výživa je klíčová pro zdraví a vitalitu vašeho irského setra. V tomto článku se dozvíte, jakou stravu byste měli svému psu poskytovat, aby byl zdravý a šťastný.

Irští setři jsou aktivní a energičtí psi, kteří potřebují vyváženou stravu s dostatkem bílkovin, tuků a sacharidů. Mnoho majitelů preferuje krmení suchým granulem. Je to skvělá volba, protože granule jsou vyvážené výživově a umožňují kontrolu porcí.

Kvalitní granule musí obsahovat dostatek bílkovin, vitamínů a minerálů pro zdravou kůži, srst a kosti. Dbejte na to, aby granule nebyly plné obilovin nebo cukru - tyto přísady mohou vést k obezitě a zdravotním problémům.

Nabídka čerstvé stravy je také důležitá pro irské setry. Syrové maso jako drůbež nebo hovězí maso může pomoci udržet dobrý metabolismus vašeho psa a poskytnout mu dostatek energie. Také se ujistěte, že váš pes má neustále přístup k čisté vodě.

Není třeba připomínat, že každý pes je jedinečný a vyžaduje specifickou výživu. Porozumění potřebám vašeho irského setra pomůže zajistit jeho zdraví a spokojenost.

Trénink a výchova

Trénink a výchova irského setra: Naučte svého psa poslušnosti a správnému chování.

Zdraví a prevence nemocí

Zdraví a prevence nemocí u irských setrů

Irsští setři jsou krásní, inteligentní a aktivní psi. Aby si užili dlouhý, šťastný život, je důležité dbát na jejich zdraví a prevenci nemocí. V této sekci Vám přinášíme užitečné rady a tipy, jak se postarat o Vašeho irského setra tak, aby byl zdravý a plný energie.

Zdravotní problémy irských setrů mohou být různorodé - od poruch chování až po genetické vadné stavy. Proto je velmi důležité pečlivě sledovat svého psa a pravidelně absolvovat veterinární prohlídky.

Prevence je klíčová. Mezi nejdůležitější preventivní opatření patří:

- Pravidelné očkování proti nebezpečným chorobám

- Prevence proti klíšťatům a blechám

- Kvalitní strava s dostatečnou výživou

- Fyzická aktivita a cvičení

- Hygienická péče (koupání, střihání drápků, čištění zubů apod.)

- Pravidelné kontroly zdravotního stavu

Snažte se také minimalizovat stresové situace, které mohou negativně ovlivnit zdraví Vašeho psa. Irští setři jsou velmi citliví a mají rádi svůj klid a pohodu.

Pamatujte si, že prevence je lepší než léčba. S pravidelným a pečlivým péčí o svého irského setra mu můžete zajistit dlouhý, zdravý a šťastný život plný radosti a lásky.

Použití irského setra

Iriský setr je krásný a graciózní pes, který je často využíván jako společník nebo lovecký pes. Jeho inteligence a přátelská povaha ho činí skvělým společníkem pro rodiny s dětmi. Irské setry mají také velmi dobře vyvinutou loveckou instinktivní schopnost, což z nich činí populární volbu pro lovce, kteří hledají psa na lov drobných i větších zvířat.

Použití irského setra se liší podle toho, co si majitel od psa přeje. Někteří majitelé své psy trénují k lovu, jiní je využívají jako sportovní psy nebo jako terapeutické psy. Irští setři jsou také velmi energičtí psi a potřebují dostatek pohybu a aktivit, aby byli zdraví a šťastní.

V každém případě se jedná o skvělé plemeno s mnoha praktickými využitím i krásnou vnější formou.

Zajímavosti o plemeni

Zajímavosti o plemeni irský setr jsou mnohé. Tento pes je velmi oblíbený svou elegancí, inteligencí a náklonností k lidem. Irský setr má také skvělou schopnost vycítit nebezpečí a dobře si poradit s dětmi. Tento pes patří mezi středně velká plemena a vyžaduje pravidelný pohyb a dostatek prostoru k pohybu. V závislosti na výchově se může irský setr stát skvělým společníkem pro celou rodinu nebo dokonce lovčím psům pro práci v poli.

Závěr

Irský setr je nádherný pes plemene, který se svou milou a přátelskou povahou stane skvělým společníkem. S jeho vynikajícím čichem a loveckými instinkty je ideálním partnerem pro každého milovníka outdoorových aktivit. Pokud tedy hledáte psa, který vás nejen bude ochotně provázet na vašich cestách, ale i s nímž si můžete vychutnat spoustu zábavy, irský setr je tím pravým volbou.

Publikováno: 19. 04. 2023

Kategorie: zvířata

Autor: Dagmar Kozáková

Tagy: irský setr | pes plemene irský setr