Jelito: Klíč k imunitě a dobré náladě?
Jelito: Důležitá část trávení
Tenké střevo je nejdelší část trávicí soustavy, měřící až 6 metrů. Jeho hlavní funkcí je trávení a vstřebávání živin z potravy. V tenkém střevě se nachází enzymy, které štěpí bílkoviny, sacharidy a tuky na menší částice. Tyto částice jsou poté vstřebávány do krevního oběhu a transportovány do jater a dalších orgánů. Tlusté střevo je kratší než tenké střevo, ale má větší průměr. Jeho hlavní funkcí je vstřebávání vody a elektrolytů z nestrávené potravy. V tlustém střevě se nachází také bakterie, které pomáhají s trávením a produkují vitamíny. Zbytky nestrávené potravy pak opouštějí tělo konečníkem.
Funkce tenkého a tlustého střeva
Tenké střevo, dosahující délky až 6 metrů, je hlavním místem trávení a vstřebávání živin. Jeho stěna produkuje enzymy štěpící potravu na menší částice, které jsou následně vstřebávány do krve. Tlusté střevo, o délce přibližně 1,5 metru, má za úkol vstřebávat vodu a elektrolyty z nestrávených zbytků potravy. Zároveň zde dochází k fermentaci vlákniny střevními bakteriemi, čímž vznikají důležité vitaminy, jako je vitamin K. Tlusté střevo následně formuje a posouvá stolici směrem k konečníku, odkud je vyloučena z těla.
Časté problémy s jelitem
Zažívací potíže trápí mnoho z nás. Mezi ty nejčastější patří syndrom dráždivého tračníku, který se projevuje bolestí břicha, nadýmáním a změnami ve vyprazdňování. Často je spojován se stresem a nevhodnou stravou. Dalším problémem je zácpa, která vzniká nedostatečným příjmem vlákniny a tekutin. Průjem naopak signalizuje zánětlivé onemocnění střev nebo infekci. Pálení žáhy je způsobeno refluxem kyseliny ze žaludku do jícnu. Pokud vás trápí některý z těchto problémů, je vhodné navštívit lékaře.
Tipy pro zdravé střevo
Základem zdravého střeva je pestrá strava bohatá na vlákninu. Dopřejte si dostatek ovoce, zeleniny, celozrnných produktů a luštěnin. Vláknina slouží jako potrava pro prospěšné bakterie ve střevech a podporuje jejich růst. Nezapomínejte na dostatečný pitný režim, ideálně čistou vodu. Probiotika, obsažená v jogurtech, kefíru nebo kysaném zelí, dodají vašemu střevu prospěšné bakterie. Naopak se vyhýbejte nadměrné konzumaci cukru, tučných a průmyslově zpracovaných potravin, které střevní mikrobiom narušují. Pravidelný pohyb a sport prospívají celému tělu, včetně střev. Snažte se o alespoň 30 minut pohybu denně. A v neposlední řadě se vyhýbejte stresu a dopřejte si dostatek spánku.
Kdy navštívit lékaře?
Je důležité si uvědomit, že tento text nenahrazuje odbornou lékařskou pomoc. Pokud máte jakékoli zdravotní potíže, vždy se obraťte na svého lékaře.
Někdy je těžké rozpoznat, kdy je čas vyhledat lékařskou pomoc. Obecně platí, že byste měli navštívit lékaře, pokud máte přetrvávající nebo zhoršující se příznaky, jako je horečka, nevysvětlitelná bolest, silné krvácení nebo potíže s dýcháním.
Neodkládejte návštěvu lékaře, pokud máte obavy o své zdraví. Včasná diagnóza a léčba může vést k lepším výsledkům a rychlejšímu uzdravení.
Publikováno: 01. 06. 2024
Kategorie: zdraví