Kojot: Tajemný lovec ze čeledi psovitých, který vás ohromí svou inteligencí

Kojot

Kojot je dravé zvíře patřící do čeledi psovitých a je rozšířený v Severní a Střední Americe. Tento šelmy připomínající pes se stává stále oblíbenějším tématem mezi obdivovateli divoké přírody. Kojoti jsou fascinujícím druhem, který si dokázal přizpůsobit svůj životní styl jak v divočině, tak v blízkosti lidských osad a měst. Ačkoli se jim často říká "malý vlk" pro jejich podobné chování jako vlci, kojoti mají svůj vlastní jedinečný charakter a životní styl. V tomto článku se podíváme na zajímavosti o kojotech a na to, co je dělá tak speciálními.

Popis kojota

Kojot je dravá šelma z čeledi psovitých, která obývá většinou Severní Ameriku. Je to středně velké zvíře s hmotností 7-20 kg a délkou těla okolo jednoho metru, které se vyznačuje štíhlou postavou, kudrnatým ocasem a krásnou srstí hnědé barvy. Kojot má vyvinutý čich a sluch, což mu umožňuje úspěšně lovit různé kořistní živočichy od zajíců po drobné hlodavce a také ptáky. Kojoti jsou aktivní zejména v noci, ale mohou být pozorováni i během dne. Mimo jiné jsou známí svým vytí, kterým se dorozumívají mezi sebou, často jako součást teritoriálního označování. Kojot je zajímavý tvor plný charakteru a fascinujících detailů o něm víme stále více díky studiu jeho chování v přírodě.

1 Fyzický vzhled

Kojot je dravé zvíře z čeledi psovitých, které se vyskytuje především v Americe. Fyzický vzhled kojota je typický pro šelmy z této čeledi – má tenké a dlouhé nohy s velkými tlapami, štíhlé tělo a velkou hlavu s ostrýma ušima. Srst kojota je obvykle plavá nebo šedá s hnědými nebo černými detaily. Na ocasu má charakteristické černobílé pruhy. Kojoti jsou poměrně malí, ale svou rychlostí a obratností si dokážou poradit s mnohem většími kořistmi.

2 Rozšíření a přirozené prostředí

Kojoti jsou dravci, kteří se vyskytují především v Severní a Střední Americe. Oblast jejich přirozeného výskytu se postupně rozšiřuje, díky čemuž mohou obývat i další území, například v Mexiku nebo Jižní Kanadě. Kojoti patří k adaptabilním zvířatům, dokážou se snadno přizpůsobit různým prostředím - žijí jak ve stepích a pouštích, tak i v lesnatých oblastech. Přestože kojot není považován za ohrožený druh, jeho životní prostředí stále čelí řadě hrozeb, jako je nadměrný lov nebo ničení přirozeného prostředí kvůli rozvoji lidské činnosti.

Potrava a lov

Kojoti jsou draví masožravci, kteří se živí především menšími savci jako jsou králíci nebo hraboši, ale také ptáky, plazy nebo ryby. Kojoti mají vynikající čich a sluch, díky kterým dokážou snadno najít kořist v mnoha prostředích. Přestože jsou považováni za škůdce zemědělských plodin a dobytka, mají také několik pozitivních vlivů na ekosystémy. Kojoti totiž pomáhají udržovat rovnováhu ve vyšších úrovních potravního řetězce, kontrolují populaci hlodavců a konzumují mršiny. Lov kojotů je stále běžný v některých oblastech pro ochranu zemědělských plodin a chovného dobytka, avšak existuje také organizovaný lov pro sport nebo komerční účely.

Sociální struktura a chování

Sociální struktura a chování kojota jsou fascinující tématy. Kojot je dravé zvíře, které žije v rodinných skupinách nazývaných smečky. Tyto smečky se skládají z jednoho dominantního páru a jejich potomků různého věku. Dominantní pár má však největší roli při vedení smečky a řídí také její denní aktivity, jako lov a hledání úkrytů pro odpočinek.

Chování kojotů se liší od jejich blízkých příbuzných - vlka a lišky. Kojoti jsou velmi adaptabilní na život v různých prostředích, což umožňuje mnoha lidem vidět je i ve městském prostředí. Jsou velmi ostražití tvorové a mají výborný čich, což jim umožňuje najít jídlo i na velké vzdálenosti.

Kromě toho jsou kojoti velmi agilní a mají dobrou fyzickou kondici, díky které dokážou pronásledovat kořist a lovit téměř cokoliv. Byť jsou považování za škodlivce kvůli útokům na domácí zvířata (zejména ovce), plní důležitou roli v ekosystémech, kde omezují přemnožení některých druhů zvířat.

Celkově lze říci, že kojoti jsou zajímavá a unikátní zvířata se svým vlastním sociálním uspořádáním a chováním.

Rozmnožování a péče o mláďata

Kojoti jsou dravá zvířata z čeledi psovitých, která se vyskytují především na území Severní a Střední Ameriky. Rozmnožování kojotů probíhá v průběhu celého roku, avšak vrcholné období páření nastává na jaře. Samice kojota jsou březí přibližně 60 dní a rodí většinou 4 až 6 štěňat. Mláďata jsou nejprve slepá a hluchá, ale brzy začínají růst a posilovat své svaly.

Péče o mláďata patří mezi důležité úkoly kojotů. Otec se stará o hledání potravy pro celou rodinu, zatímco samice pečuje o mladé. Koťata jsou kojená asi 8 týdnů, po této době postupně začínají přecházet na tuhou stravu a učit se lovit spolu s rodiči.

Kojoti jsou velmi společenští živočichové, kteří si navzájem pomáhají a podporují se ve lovícím i péčovatelském chování. Rodina kojotů tak má velkou šanci na úspěšné odchovy mladých jedinců do dospělosti.

Vztah kojota k člověku

Kojot, dravé zvíře z čeledi psovitých, má vztah k člověku spíše komplikovaný. Na jednu stranu jsou kojoti chytří a adaptabilní tvorové, kteří se dokážou přizpůsobit životu vedle lidí. Často se vyskytují na okrajích měst a obcí, kde najdou dostatek potravy a úkrytu. Vzhledem k jejich nočnímu aktivnímu stylu života jsou často viděni pohybující se po ulicích a parkovištích.

Na druhou stranu jsou kojoti považováni také za škůdce zemědělských plodin a hospodářských zvířat. Kojoti lovením drobných savců mohou poškozovat trvalky nebo napadat kuřata a jiné domácí ptactvo. Někteří lidé si stěžují na hlučné vytí kojotů v noci nebo na následky setkání s tímto šelmičím psem.

Celkově je tedy nutné konstatovat, že vztah kojota k člověku není jednoznačný. Závisí to na mnoha faktorech, jako je místo pobytu, dostupnost potravy nebo postoj lidí ke kojotům. Nicméně základem pro koexistenci je respektování přirozeného chování tohoto dravce a snaha minimalizovat škody na majetku a zvířatech.

Ohrožení a ochrana kojota

Kojot je dravá šelma, která se vyskytuje zejména v Severní a Střední Americe. V posledních letech se však objevuje i v jiných částech světa, kde nebyl dříve běžným druhem, a to především díky nelegálnímu obchodu s kojoty a jejich únikům z chovů. Bohužel, kvůli tomuto jevu hrozí kojotům mnoho nebezpečí.

Jedním z největších ohrožení pro kojota je lov ze strany člověka. Kojoti jsou totiž považováni za škůdce, kteří poškozují hospodářská zvířata a narušují rovnováhu ekosystémů. Následkem toho jsou loveni a zabíjeni velkými koaličními skupinami či jedinci s pomocí psů a pastýřských snadno ovladatelných plemen.

Dalším problémem pro kojota je ničení jeho přirozeného prostředí lidmi – např. životní prostor tvořený lesy a dalšími biotopy dochází k úmyslnému ničení kvůli rozvoji lidské civilizace.

Naštěstí existují organizace, které se snaží kojota chránit. Tyto organizace bojují proti nezákonnému obchodu s kojoty a prosazují přísnější ochranná opatření pro tyto zvířata. Zároveň se snaží pomoci lidem, aby pochopili, že kojoti jsou nedílnou součástí přirozeného ekosystému a že jejich ochrana je klíčová pro zachování biologické rozmanitosti planety.

Budeme-li se tak dál snažit o ochranu tohoto druhu, můžeme věřit tomu, že budou mít kojoti v našem světě své místo i nadále.

Závěrem lze konstatovat, že kojot je fascinující druh z čeledi psovitých, který se vyskytuje především v Severní Americe. Své jméno si získal tím, že je podobný domácímu psovi a často se ozývá charakteristickým houkavým způsobem. V přírodě plní důležitou roli jako predátor, ale také se stává terčem lovců a lidí narušujících jeho přirozené prostředí. Navzdory tomu je kojot fascinujícím tvorem s mnoha zajímavostmi a významem pro ekosystém Severní Ameriky.

Publikováno: 19. 08. 2023

Kategorie: zvířata

Autor: Terezie Vondráková

Tagy: kojot | dravé zvíře z čeledi psovitých