Malá plemena psů: Může být velikost výhodou?

Malá Plemena Psů

Úvod:

Malá plemena psů jsou oblíbenou volbou mnoha majitelů. Ačkoli bývají označováni za méně energetické a náročné, mají své zvláštnosti a dokážou svému majiteli poskytnout neuvěřitelné množství lásky a radosti. Pokud přemýšlíte o pořízení malého psa, určitě vás zajímají jejich vlastnosti a charakteristiky, které se liší od větších plemen. V tomto článku se podíváme na některé z nejpopulárnějších malých plemen psů a co je dělá tak speciálními.

Co jsou malá plemena psů?

Malá plemena psů jsou jedním z nejoblíbenějších druhů psů na světě. Tyto psi jsou často vyhledávány pro svou malou velikost, což je ideální pro lidi s menším bydlením nebo kteří chtějí mít psa jako společníka v domácnosti.

Mezi malá plemena psů patří například Yorkshire teriér, Malťan, Pekingský palácový pes, Chihuahua, Shih Tzu a řada dalších. Tyto psi mají často velmi odlišné charakteristiky - někteří jsou vynikající hlídači domu, jiné se zase hodí jako skvělí společníci při dlouhých procházkách.

Je důležité si uvědomit, že i když jsou tato plemena menší než ostatní psi, stále potřebují péči a pozornost jako každý jiný pes. Majitelé by měli být připraveni vynakládat úsilí na jejich trénink a výchovu a zajistit jim dostatečný pohyb a aktivitu.

Kromě toho by měli být majitelé malých psů také informováni o zdravotních problémech spojených s jejich rasy. Některá malá plemena psů mohou mít problémy s dentální hygienou nebo zrakem, takže by měli být pravidelně kontrolováni veterinářem.

Celkově jsou malá plemena psů skvělou volbou pro lidi, kteří chtějí společníka do svých domovů. Jsou to inteligentní a chytrí psi, kteří vám nabídnout spoustu lásky a radosti.

Historie malých plemen psů

Historie malých plemen psů se začala psát již ve starověkém Egyptě, kde byli malí psi uctíváni jako posvátní zvířata. Další vývoj proběhl v Evropě, kde se malí psi stali populárními společníky šlechtické společnosti. V té době se také začaly selektivně chovat jednotlivé plemena s cílem dosáhnout co nejlepších vlastností.

V průběhu 19. a 20. století se další plemena malých psů vyvinula díky křížení různých druhů. Ovšem i přes rozdílnosti vzhledu a charakteru mají tyto psy jedno společné – jsou sice malé, ale mají velké srdce plné lásky a oddanosti svým majitelům.

Dnes jsou malá plemena psů stále oblíbenější zejména mezi lidmi, kteří žijí v bytových domech nebo nemají dostatek času na dlouhé procházky venku. Tyto psi jsou perfektním společníkem pro každodenní život a špatnou náladu dokážou rozptýlit jen svým přítomností.

Charakteristiky malých plemen psů

Charakteristiky malých plemen psů jsou mnohdy odlišné od charakteristik větších plemen. Malí psi jsou obvykle velmi společenští, inteligentní a aktivní. Často mají vysokou potřebu pohybu a méně náročné životní podmínky, což z nich činí vhodné společníky pro majitele s omezeným prostorem nebo malými dětmi. Mezi populární malá plemena patří například Chihuahua, Pekingský palácový psík nebo Mops. Tyto psi mají často jedinečnou povahu a osobnost, které je nutné respektovat a vhodně na ně reagovat. Správná péče a trénink jsou klíčem k životu plnému radosti s těmito roztomilými a laskavými mazlíčky.

Nejpopulárnější malá plemena psů

Pokud hledáte společníka na procházky nebo do bytu, malé plemena psů jsou ideální volbou. Nejenže jsou velmi společenští a milí, ale také se snadno přizpůsobí různým podmínkám v domácnosti. Zde je náš seznam nejpopulárnějších malých plemen psů:

1. Chihuahua - tyto křehké psy jsou velmi inteligentní a výborní hlídači.

2. Jack Russell teriér - s těmito energickými psy budete mít vždy plno zábavy.

3. Pomeranian (též znám jako špic) - tyto plyšové stvořeníky jsou ideálním společníkem na gauči i pro vyhlídkové procházky.

4. Francouzský buldoček - i když jsou tito psi malí, mají velká srdce a jsou ideálním společníkem pro rodiny.

5. Mops - s jejich vrásčitým obličejem a roztomilým štěkotem se mohou stát vašimi láskyplnými ochránci.

Ať už hledáte toho správného psa pro rodinu nebo jen vhodného společníka, určitě si vyberete z jednoho z těchto nejpopulárnějších malých plemen psů.

Péče o malá plemena psů

Péče o malá plemena psů je klíčová pro zajištění jejich zdraví a pohodlí. Tyto jemné a citlivé tvory potřebují speciální péči, aby se mohli cítit šťastní a zdraví. S tím vším v úvahu, zde je několik tipů pro péči o malá plemena psů, která by Vám mohla pomoci zajistit zdravý a spokojený život pro Vašeho pejska.

Zdravotní problémy u malých plemen psů

Zdravotní problémy u malých plemen psů

Malá plemena psů jsou velmi populární díky svému skvělému charakteru a roztomilému vzhledu. Bohužel se ale také často potýkají s různými zdravotními problémy. Tyto psy mohou mít například citlivý žaludek, náchylnost k alergiím, respiračním potížím nebo vadám zubů. Proto je důležité o tyto problémy pečovat a zajistit pro vašeho čtyřnohého přítele kvalitní péči a výživu, aby se vyhnul případným komplikacím a nemocem.

Výhody a nevýhody vlastnictví malého psa

Výhody a nevýhody vlastnictví malého psa

Malá plemena psů se stávají čím dál tím populárnějšími mezi majiteli domácích zvířat. Jsou to roztomilí a mazliví společníci, kteří jsou snadno ovladatelní a ke svému okolí přátelští. Nicméně, jako každé jiné zvíře, i malý pes má své výhody a nevýhody, které musí být brány v úvahu před zahájením této zodpovědné role majitele.

Jednou z nejzřejmějších výhod malých plemen psů je jejich velikost. Jsou menší než ostatní psi, což znamená, že je snadné je dopravit kamkoliv s sebou. Navíc si mohou užít pobytu na nákladní lodi nebo letadle, což by u většího psa bylo problémové. Další vynikající benefit je to, že spotřebují méně jídla a potřebují menší životní prostor.

Ale jako každá mince má i tento aspekt druhou stranu. Malá plemena psů jsou známá svou divočejší povahou - obzvlášť když porovnáme s většími pasy. Kvůli jejich malé velikosti mohou být více agresivní a nadměrně chránit své majitele, aby tak kompenzovali svou tělesnou nevýhodu. Další nevýhodou je, že mnoho z nich má sklon k chování, které by mohlo být považováno za "rozmary". Malá plemena psů mnohdy štěkají na každého kolemjdoucího, což může být pro sousedy problém.

Vlastnit malé plemeno psa se tedy rozhodně neobejde bez svých výzev a obtíží - stejně jako to platí u jakéhokoliv jiného domácího zvířete. Přestože se jedná o roztomilá zvířátka s ryzím osobnostním kouzlem, musí být brány vážně faktory jako temperament, velikost a náchylnost k určitým chování. Pokud si však budete vážit tuto rovnováhu a správně pečovat o svého čtyřnohého přítele, nenajdete lepší společníky na cestách životem nežli malá plemena psů.

Závěr o malých plemenech psů: Co je třeba vědět před pořízením malého psa do domácnosti.

Publikováno: 22. 07. 2023

Kategorie: zvířata

Autor: Jarmila Čermáková

Tagy: malá plemena psů | psi