Patterdale teriér: Neohrožený lovec s velkým srdcem

Patterdale Teriér

"Vítejte v úvodu do světa patterdale teriéra - temperamentního a nebojácného psa s kořeny v Británii. Zde se dozvíte více o historii tohoto plemene, jeho charakteristických vlastnostech a péči, kterou potřebuje. Připojte se k nám na cestě za poznáním této skvělé rasy."

Historie a původ plemene

Historie a původ Patterdale teriéra

Patterdale teriér je malé plemeno psa, které se vyvinulo v anglickém hrabství Cumbria na konci 19. století. Jeho předky byli pravděpodobně starobylí teriéři z této oblasti, kteří byli kříženi s dalšími plemeny jako jsou foxteriér nebo black and tan teriér.

Patterdale teriér byl původně chován jako lovecký pes, specializující se na lov hlodavců a lišek v kopcovitém terénu. Dnes je tento pes stále populární mezi myslivci a také mezi milovníky aktivního venkovského života.

Tyto psi jsou známé svou odvahou, vytrvalostí a schopností přizpůsobit se různým podmínkám. Jsou to také velmi inteligentní a oddaní psi pro své majitele.

Dnes je Patterdale teriér uznávaným plemenem jak v Anglii, tak i ve mnoha dalších zemích světa a má své pevné místo mezi ostatními loveckými psy.

Fyzický popis patterdale teriéra

Fyzický popis patterdale teriéra

Patterdale teriér je malé, ale silné plemeno psa s kompaktní postavou. Jeho srst je krátká a hladká s vysokým leskem. Barva srsti se může lišit od černé, hnědé, žíhané až po šedou nebo plavou. Jejich hlavy jsou poměrně široké a kulaté s velkýma očima, které mají zvědavý výraz. Ocas patterdale teriéra je obvykle krátký a držený vysoko nad zádí.

Toto plemeno má silnou konstituci a dobrou kondici. Je to energický pes potřebující hodně pohybu, což z něj dělá skvělého společníka pro aktivní lidi. Patterdale teriér rozhodně není vhodný pro svédlivé osoby nebo ty, kteří nemají dostatek času na jeho výchovu a trénink.

Celkově vzato, patterdale teriér je malebný pes s unikátním charakterem a fyzickými rysy, které ho odlišují od ostatních psů.

Charakteristika a povaha plemene

Charakteristika a povaha plemene "Patterdale teriér"

"Patterdale teriér" je malé plemeno psa pocházející z anglického okresu Cumbria. Tyto psy jsou vytrvalí, odvážní a plní energie, což činí z nich skvělé společníky pro aktivní jedince.

Patterdale teriéři mají krátkou a hustou srst, která se může lišit v barvě od černé po hnědou nebo žlutou. Jejich oči jsou tmavé a uši středně velké, stočené dolů k obličeji. Toto plemeno má silné svaly a vyvinutý hrudník, což jim umožňuje být velmi rychlými a obratnými.

Z hlediska povahy jsou Patterdale teriéři tvrdohlaví a samostatní, ale zároveň jsou loajální svým majitelům. Jsou také velmi inteligentní a dobře reagují na trénink.

Díky svému loveckému instinktu mají tendenci pronásledovat kočky nebo menší zvířata, takže potřebují pevnou ruku svých majitelů při tréninku. Je důležité dbát na to, aby se dostatečně vyběhali, protože nedostatek pohybu může vést k hyperaktivitě nebo destruktivnímu chování.

Celkově je Patterdale teriér skvělým společníkem pro aktivní jedince, kteří chtějí trávit čas se svým psem v přírodě a cvičit s ním.

Péče o patterdale teriéra

Patterdale teriér je skvělým společníkem pro aktivní jedince, kteří mají rádi pohyb a chtějí si užít spoustu zábavy se svým čtyřnohým kamarádem. Avšak, stejně jako u každého psa, je důležité zajistit mu správnou péči a výcvik, aby byl zdravý a šťastný. V této části se dozvíte více o tom, jak pečovat o patterdale teriéra, aby byl vaším nejlepším přítelem po mnoho let.

Výcvik a využití patterdale teriéra

Patterdale teriér je malé a statečné plemeno psa, které se vyznačuje bezmeznou oddaností a velkou energií. Je to pes, který se hodí pro aktivní lidi, kteří milují outdoorové aktivity a hledají společníka do každodenních dobrodružství.

Výcvik patterdale teriéra by měl být přizpůsoben jeho povaze. Tito psi jsou velmi inteligentní a mají neuvěřitelnou vytrvalost, proto je vhodné začít s tréninkem už od útlého věku. Během výcviku může být patternedale teriér náročný na konzistenci a pevnou ruku majitele.

Jakmile ale pes pochopí své místo v rodině a naučí se základní poslušnosti, může se stát skvělým společníkem pro celou rodinu. Patterdale teriér má totiž tendence si oblíbit celou rodinu a nikomu nedovolit být samotářem.

A jak lze patterdale teriéra využít? Jeho hlavním úkolem je být společníkem svého majitele - např. jako pes do přírody na turistiku, rybaření či lov drobných zvěře. Dále je vhodný pro agility a jiné sporty se psem, kde dokáže využít svoji vytrvalost a rychlost. Pokud tedy hledáte aktivního a odvážného psa, patterdale teriér by mohl být tou pravou volbou pro Vás.

Zdravotní problémy a genetické vady

Patterdale teriéři jsou známí svou vitalitou a silou, ale jako každé plemeno psa mohou i oni trpět různými zdravotními problémy a genetickými vadami. Mezi nejčastější zdravotní problémy patří oční choroby, jako je katarakta nebo glaukom, poruchy srdce nebo kloubů a náchylnost k alergiím. Genetické vady, které se u patterdale teriérů mohou objevit, zahrnují například dýchací potíže kvůli úzkosti prsou (brachycefalická syndrom), nebo nedostatek pigmentace srsti (albinismus). Je důležité být obezřetný při výběru chovatelských linií a vyhledat veterinární péči, pokud si všimnete jakýchkoli symptomů u vašeho patterdale teriéra.

Chov patterdale teriéra v České republice

Chov patterdale teriéra v České republice je stále poměrně málo rozšířený, ale mezi nadšenci tohoto energického a nezkrotného plemene získává stále větší popularitu. Patterdale teriér, známý svou odvahou a temperamentem, se dokáže přizpůsobit životu jak v bytě, tak i na venkově. Chovatelé v České republice se zaměřují na kvalitní chovy s důrazem na správnou socializaci a trénink psů. Pokud hledáte společníka plného energie a odhodlání, patterdale teriér může být tou správnou volbou pro vás.

Závěr:

Patterdale teriér - skvělý společník pro aktivního člověka

Pokud jste sportovně založený a hledáte psa, který vám dokáže držet krok, může být patterdale teriér tou pravou volbou. Tito malí a stateční psi jsou známí svou odvahou a vytrvalostí, stejně jako inteligencí a oddaností svému majiteli. I když jsou to velmi aktivní psi s velkým potřebou pohybu, jsou také dobře přizpůsobiví bydlení v bytě.

Takže pokud chcete psa, který se bude těšit na každodenní venčení nebo chcete zažít nové dobrodružství s vaším novým společníkem, patterdale teriér může být ideálním plemenem pro vás.

Publikováno: 16. 05. 2023

Kategorie: zvířata

Autor: Dagmar Kozáková

Tagy: patterdale teriér | plemeno psa