Pyrenejský horský pes: Půvabný a věrný společník z hor pro každého milovníka psů

Pyrenejský Horský Pes

Úvod do pyrenejského horského psa

Pyrenejský horský pes je plemeno psa, které pochází z Pyrenejského pohoří na hranicích mezi Španělskem a Francií. Tento impozantní a krásný pes se vyznačuje silnou kostrou, hustou srstí a inteligentním temperamentem. Ve své domovině byl původně chován jako pastevecký pes, ale dnes je populárním společníkem díky své ochranitelské povaze a oddanosti svému majiteli. Pokud zvažujete pořízení pyrenejského horského psa do rodiny, budete potřebovat znát jeho charakteristické vlastnosti a vybavit se trpělivostí a pevnou rukou při výchově. V tomto úvodu do pyrenejského horského psa se dozvíte více o historii tohoto skvělého plemene, jeho fyzických charakteristikách, temperamentu, potřebách a vhodné péči o něj.

Historie plemene

Historie plemene pyrenejský horský pes se datuje do středověku, kdy byl používán jako hlídací pes pro stáda ovcí v Pyrenejích. Díky svému zdatnému tělu a odvaze dokázal chránit stádo před vlky a dalšími nebezpečími. Později byl využíván také jako lovecký pes na medvědy a jeleny. Dnes je pyrenejský horský pes oblíbeným společníkem díky svému klidnému a vyrovnanému charakteru.

Vzhled a charakteristické rysy

Vzhled a charakteristické rysy

Pyrenejský horský pes je velké a robustní plemeno psa, které pochází z Pyrenejských hor na hranicích mezi Francií a Španělskem. Je to pes se silnou a mohutnou stavbou těla, dosahující výšky přibližně 70 - 80 cm a váhy od 40 do 60 kg. Jeho srst je dlouhá a hustá, často bílé barvy s oranžovými nebo šedými skvrnami na hlavě.

Charakteristickým rysem pyrenejského horského psa je jeho klidné chování a oddanost své rodině. Tento pes byl původně využíván jako ovčák pro ochranu stád ovcí před vlky a dalšími predátory. Díky tomu má silný instinkt k ochraně svého území, což ho dělá skvělým strážcem domova.

Navzdory své imponující velikosti je pyrenejský horský pes plachý vůči cizím lidem, ale pokud se s nimi setkává již jako štěně, dokáže se rychle naučit spolupracovat s novými lidmi. Je to inteligentní a poslušný pes, snadno se učí novým věcem a je velmi oddaný svému majiteli.

Celkově lze říci, že pyrenejský horský pes je velmi půvabný a silný pes s klidnou povahou, která ho dělá ideálním společníkem pro rodiny s dětmi nebo majitele, kteří hledají spolehlivého strážce svého domova.

Péče o pyrenejského horského psa

Pyrenejský horský pes je krásné a majestátní plemeno, které si získalo srdce mnoha lidí po celém světě. Péče o tohoto psa vyžaduje určitou zodpovědnost a pečlivost, protože jde o velkého a silného psa, který potřebuje dostatek pohybu a pozornosti.

Když se rozhodnete pro toto plemeno, je důležité zajistit mu dostatečný prostor k životu. Pyrenejský horský pes potřebuje mít možnost volně pobíhat a prozkoumávat okolí, proto by měl mít přístup na zahradu nebo minimálně být pravidelně veden na dlouhé procházky.

Nicméně tato péče není pouze o fyzické potřeby psa. Tento pes má také skvělou povahu a je velmi citlivý na pozornost svých majitelů. Proto si vychutnává společnost lidí, rád tráví čas s rodinou a nedokáže snést osamocení ve venkovním kotci.

K péči o pyrenejského horského psa patří i pravidelná kontrola jeho srsti a kvality krmiva, aby byl váš pes zdravý a pln energie. Pokud se chcete ujistit, že vaše zvíře je v dobré kondici, doporučuje se pravidelná návštěva veterináře.

Zkrátka, pyrenejský horský pes je nádherný a inteligentní pes, který se stane skvělým společníkem pro každého psovoda. S dostatečnou péčí a pozorností budete mít skvělého přítele na celý život.

Výcvik a využití

Pyrenejský horský pes je vynikajícím pomocníkem a společníkem nejen v horách, ale i mimo ně. Jeho výcvik by měl být pečlivě plánovaný a prováděn postupně, aby pes pochopil své úkoly a dokázal je plnit bez chyb.

Využití pyrenejského horského psa může být velmi široké. V horách se osvědčuje jako pastevec dobytka nebo jako průvodce při turistických výstupech. Díky svému klidnému povahu a ochranářskému instinktu se často stává také skvělým hlídačem domovů a pozemků.

V každém případě je důležité brát v úvahu potřeby tohoto plemene a zajistit mu dostatečné aktivity, aby byl šťastný a zdravý.

Zdravotní problémy

Zdravotní problémy Pyrenejských horských psů

Pyrenejský horský pes je nádherné plemeno psa, ale bohužel má také několik zdravotních problémů. V této části se podíváme na ty nejčastější zdravotní obtíže, se kterými se majitelé tohoto plemene mohou setkat.

1. Dysplazie kyčelního kloubu - Tento problém postihuje mnoho velkých a obřích plemen psů, včetně Pyrenejských horských psů. Projevuje se jako neúplný vývoj kloubu a může vést k bolesti, vysoké citlivosti a zhoršení mobility.

2. Oční problémy - Pyrenejský horský pes může mít genetickou predispozici k několika očním onemocněním, jako jsou například katarakty, progresivní atrofie sítnice (PRA) nebo glaukom.

3. Kardiomyopatie - Tato choroba postihuje srdce a dýchací systém a může být vážná až smrtelná. Proto je důležité pravidelně sledovat srdeční zdraví vašeho Pyrenejského horského psa.

4. Nadměrná hmotnost - Při chovu tohoto obřího plemene je důležité dbát na správnou stravu a dostatek pohybu, aby se zabránilo nadměrné hmotnosti. Ta by mohla vést k dalším zdravotním problémům, včetně náchylnosti ke kostnímu onemocnění.

Pamatujte, že pravidelná veterinární péče a pozornost k životnímu stylu vašeho Pyrenejského horského psa pomůže minimalizovat riziko vývoje těchto zdravotních problémů a zajistí mu dlouhý a zdravý život.

Kde si pořídit pyrenejského horského psa

Výběr nového pejska do rodiny je vždycky důležitou a zodpovědnou věcí. Pokud uvažujete o pořízení pyrenejského horského psa, měli byste vědět, kde tento krásný a inteligentní pes koupit. Existuje několik možností pro pořízení tohoto plemene, jako jsou specializované chovatelské stanice nebo soukromí chovatelé. Pokud se rozhodnete pro tu první variantu, doporučujeme navštívit specializovanou chovatelskou stanici Pyrenejských horáků. Tato stanice se nachází v Chrudimi a je velmi oblíbená mezi majiteli této rasy psů. Další možností jsou soukromí chovatelé s dobrým jménem a referencemi. Můžete hledat na internetu nebo prostřednictvím veterinárních klinik, které mohou mít kontakty na takové chovatele. Ujistěte se ale vždy o zdravotních podmínkách psa a jeho rodokmenu předtím, než se rozhodnete pro jeho pořízení.

Závěr a doporučení pro chovatele

Závěr a doporučení pro chovatele pyrenejského horského psa

Pyrenejský horský pes je nadmíru inteligentní a aktivní plemeno, které si získalo srdce mnoha chovatelů po celém světě. Pokud tedy také patříte mezi milovníky tohoto úžasného psa, vězte, že jeho péče vyžaduje určitou dávku pozornosti a trpělivosti.

Na prvním místě je vhodné zajistit pejskovi prostorné a bezpečné prostředí, kde by se mohl volně pohybovat a projevit svůj přirozený temperament. Kromě toho je důležité jim poskytnout dostatek fyzické aktivity a stimulace mysli, například hraním nebo cvičením agility.

Dalším klíčovým prvkem při péči o pyrenejského horského psa je pravidelná návštěva veterináře, který bude sledovat jeho zdravotní stav a pomoci vám řešit případné problémy. Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi majestátní plemeno s dlouhou srstí, je rovněž nutné věnovat dostatečnou péči o kožešinu – pravidelným česáním a koupáním.

Celkově tedy lze říci, že péče o pyrenejského horského psa vyžaduje určitou dávku námahy, ale zároveň vám tento pes nabídne mnoho radosti a nezapomenutelných zážitků. Pokud si tedy plánujete pořídit toto plemeno do své rodiny, připravte se na spoustu lásky a hýčkání!

Publikováno: 20. 05. 2023

Kategorie: zvířata

Autor: Jindra Horinková

Tagy: pyrenejský horský pes | plemeno psa