Retrívr - věrný a inteligentní pes, který se stane vaším nejlepším přítelem

Retrívr

Úvod

Retrívr je jedno z nejoblíbenějších plemen psů na světě. Jeho inteligence, vysoká úroveň energie a loajalita k rodině jsou jen některé z mnoha vlastností, které činí z retrívra skvělého společníka pro každý domov. Pokud uvažujete o adopci tohoto krásného plemene, přečtěte si náš průvodce s informacemi o historii, chování a péči o retrívry a zjistěte, co dělá tento pes tak vynikajícím společníkem pro lidi z celého světa.

Obecné informace o plemeni retrívr

Retrívr je jedno z nejpopulárnějších plemen psů na světě. Tyto psy se vyznačují inteligentním, oddaným a přátelským charakterem a jsou ideální jako rodinní mazlíčci. Původně byli retrívři chováni jako lovečtí psi, kteří pomáhali lovcům při shánění kořisti. Dnes jsou však známí také jako skvělí pracovní psi, kteří se uplatňují například ve vyhledávacích akcích a terapii.

Retrívři jsou středně velcí psi s dlouhou srstí, která tvoří hustý ocas a bohaté líce. Existuje několik druhů retrívřů - nejznámějšími jsou labrador retrívři, zlatý retrívři a flatcoated retrívři. Každý z nich má specifické rysy - např. labrador retriever je více atletický, zatímco zlatý retriever má méně energie a je více klidný.

Výchova retrívra vyžaduje trpělivost, přátelskost a důslednost ze strany majitele. Tito psi potřebují dostatečné množství pohybu i mentální stimulaci a jsou velmi snadno trénovatelní. Pokud tedy hledáte zvířecího společníka, který bude plný energie a usměvavý, mohou být retrívři ideální volbou pro vás.

Historie plemene

Historie plemene Retrívr

Retrívr je jedno z nejpopulárnějších psích plemen na světě. Jeho historie sahá až do 19. století, kdy byl vyšlechtěn v Anglii pro potřeby lovu vodního ptactva.

Retrívr se stal oblíbeným pomocníkem při lovu díky své schopnosti hledat, apportovat a přinášet ulovenou kořist. Postupem času se však začal stávat i skvělým společníkem a rodinným psem díky svému přátelskému a oddanému charakteru.

Dnes existuje několik typů retrívra, z nichž každý má specifické rysy a použití. Mezi nejznámější patří zlatý retrívr, labradorský retrívr a flatcoated retrívr.

I dnes je retrivér velmi populárním plemenem po celém světě a jeho popularita stále roste.

Fyzický popis

Fyzický popis retrívra - detailní popis vzhledu tohoto plemene psa.

Velikost a váha

Velikost a váha retrívrů

Retrívr je středně velké plemeno psa s vyváženou stavbou těla. Samozřejmě, že velikost a váha mohou být různé v závislosti na konkrétním druhu retrívra. V průměru se ale dá říci, že jsou to psi středního vzrůstu a váhy. Zde je několik přesných údajů:

- Zlatý retrívr: samci jsou vysocí 56 - 61 cm a váží mezi 29 - 34 kg, feny jsou menší s výškou 51 - 56 cm a hmotností okolo 27 kg.

- Flatcoated retrívr: psi dosahují výšky kolem 60 cm a váhy okolo 34 - 36 kg, feny jsou o něco menší s výškou okolo 56 cm a váhou kolem 27 -32 kg.

- Labradorský retrívr: samci dorůstají do výšky okolo 57 - 62 cm a mají váhu kolem 29 -36 kg, feny jsou menší s výškou kolem54 -59 cm a hmotnostíokolo25 -32kg.

Je důležité mít na paměti, že tyto údaje jsou pouze orientační hodnoty. Velikost i váha konkrétního psa se mohou lišit podle jeho individuálních faktorů, jako je věk, pohlaví, kondice a zdravotní stav.

Srst

Srst retrívra: jak správně pečovat o krásnou srst tohoto plemene.

Barvy srsti

Barvy srsti jsou jedním z nejdůležitějších faktorů, které určují vzhled a charakter retrievrů. Tyto úžasné psy mají širokou paletu odstínů srsti, které se liší od bílé až po tmavě hnědou s různými nuancemi. Pro každého majitele je důležité vybrat tu pravou barvu, která se hodí k jejich osobnosti a stylu života. Přemýšlíte o adoptování retrívra? Podívejte se na naši nabídku barev srsti a najděte si toho pravého!

Charakter a vlastnosti

Charakter a vlastnosti retrívra

Retrívr je plemeno psa s velmi přátelským a láskyplným charakterem. Je to ideální společník pro rodiny i jednotlivce, kteří chtějí mít věrného kamaráda na každodenní procházky a aktivity.

Mezi hlavní vlastnosti retrívra patří inteligence, energie a oddanost svému majiteli. Retrívři jsou také skvělí plavci a milují vodu, což z nich činí skvělého společníka při rybaření nebo vodních sportech.

Další typickou vlastností retrívra je jeho schopnost snadno se učit novým trikům a povelům. Jsou dobře cvičitelní a mají sklony ke spolupráci, což je dělá populárním plemenem pro práci s policií, hasiči i jako průvodcové nevidomých.

Vzhledem k jejich laskavosti jsou retrívři také velmi dobrými terapeutickými psy a používají se k léčbě různých duševních poruch. Svému majiteli dokážou poskytnout velkou dávku lásky a pozornosti.

Celkově lze říct, že charakteristické vlastnosti retrívra dělají z tohoto plemene jednoho z nejpopulárnějších psů na světě.

Povaha retrívrů

Povaha retrívrů je charakteristická jejich nadšením pro práci, inteligencí a přátelskostí k lidem. Tyto psy jsou úžasní společníci pro každodenní život i náročné pracovní aktivity. Retrívři mají vrozený lovecký instinkt s touhou obohatit svého pána o kořist, což se dnes nejčastěji projevuje například v hledání a přinášení míčku. Jsou to velmi aktivní psi, kteří si vyžadují hodně pohybu a mentální stimulaci, ale zároveň jsou i velmi trpěliví a poslušní ve výcviku. Navíc jsou to skvělí ochránci a hlídači rodiny, ale nikdy neztrácí svou dobrosrdečnost ani lásku ke svému okolí.

Výcvik a využití

Výcvik a využití retrívrů

Retrívr je velmi inteligentní plemeno psa, které se dá velmi dobře vycvičit na různé úkoly. Často jsou používáni jako lovečtí psi, kteří pomáhají s hledáním ulovené zvěře. Díky svému jemnému povaze jsou ale také skvělými průvodci pro nevidomé osoby či terapeutickými psy v nemocnicích a domovech pro seniory.

S jejich vynikajícím čichem a nadšením pro práci jsou retrívři mnohdy trénováni jako detektivní psi pro vyhledávání drog, exploziv, ale také po osobách při záchraných akcích. Tito psi jsou nejen velice učenliví, ale i nesmírně loajální ke svým majitelům.

Pokud hledáte spolehlivého psa, který se snadno učí a rád pracuje, nemusíte hledat dál - retrívři jsou tou ideální volbou.

Zdraví a péče

Zdraví a péče jsou klíčové faktory při chovu retrívra – jednoho z nejoblíbenějších plemen psů na světě. Aby váš retrívr zůstal silný a zdravý, je důležité mu věnovat správnou péči a pozornost. V této sekci se dozvíte mnoho užitečných informací o tom, jak správně pečovat o svého retrívra, jaké jsou jeho potřeby a jak zabránit častým problémům s zdravím.

Zdravotní problémy

Zdravotní problémy u retrívrů: Co byste měli vědět o zdraví tohoto plemene psa.

Péče o srst a zuby

Při péči o retrívra je velmi důležité věnovat pozornost nejen jeho srsti, ale také zubům. Srst potřebuje pravidelné kartáčování a odstraňování případných uzlíků. Kvalitní šampon pro psa pomůže udržet srst lesklou a zdravou. Zuby by měly být čistěny minimálně jednou týdně pomocí speciální pasty pro psy a zubních kartáčků určených pro použití u psů. Pravidelná péče o srst a zuby vašeho retrívra mu pomůže zůstat krásný, zdravý a šťastný.

Retrívr v rodině

Retrívr v rodině: Ideální společník pro aktivní život plný dobrodružství a lásky.

Vztah k dětem

Vztah retrívrů k dětem

Retrívři jsou neuvěřitelně přátelští a velmi jemní psi. Mají v sobě schopnost být velmi trpěliví s dětmi a tuto schopnost si zachovávají po celý život. Jsou to skvělí společníci pro rodiny s dětmi, protože jsou velice hraví a milují aktivitu.

Retrívři se navíc dokážou rychle naučit pravidla domácího soužití a respektovat je. Pokud budou jako štěňata správně vedeni, naučí se, co mohou a nemohou dělat, jaké hračky patří jim a jaké ne. To znamená, že jsou pro dítě ideálním společníkem - s nimi se mohou bezpečně hrát.

Retrívři mají instinkt ochrany svých "lidí" - k nim patří i děti. Pokud se cítí ohrožení, dokážou rychle zareagovat a ochránit svého malého kamaráda. Vztah mezi retrívry a dětmi je tedy velmi silný a plný lásky.

Zvažujete-li pořídít si retrívra do rodiny s dětmi, můžeme vám jednoznačně doporučit tento plemeno. Budete mít nejen skvělého společníka, ale i ochránce a kamaráda pro vaše děti.

Sociální potřeby

Sociální potřeby retrívra

Retrívři jsou plemeno psa, které se vyznačuje svou vysokou inteligencí a přátelským charakterem. Jsou velmi společenští a milují interakci s lidmi i ostatními psy. Proto je pro ně důležité, aby měli dostatek společnosti a sociálního kontaktu.

Retrívři jsou ideálním společníkem pro rodiny s dětmi, ale také pro jednotlivce, kteří hledají oddaného přítele. Je ale třeba si uvědomit, že retrívři jsou velmi aktivní psi a potřebují pravidelný pohyb. Proto je důležité, aby měli dostatek prostoru na běhání a cvičení.

Kromě fyzických aktivit jsou pro retrívry důležité i mentální výzvy. Milují učení nových triků a pracování na základních povely. Pokud tedy chcete mít šťastného retrívra, nezapomínejte na jeho sociální potřeby!

Kde sehnat štěně retrívra

Pokud máte zájem o štěně retrívra, můžete se obrátit na specializované chovatelské stanice, kde vám rádi pomohou s výběrem. Dále se můžete podívat na internetových stránkách zaměřených na prodej psů či případně kontaktovat známé, kteří již mají zkušenosti s touto rasou. Pamatujte si však, že je důležité vybrat si štěně od zodpovědného a ověřeného chovatele a nezapomeňte pečlivě zvážit své možnosti a schopnosti pečovat o toto nádherné plemeno.

Chovatelské stanice

Chovatelské stanice - kde se narodí budoucí šampióni. Zde se věnujeme péči o naše retrívry od narození až po dobu jejich výcviku. Sledujeme každý krok jejich vývoje a dbáme na to, aby byli zdraví a vyvážení jedinci s vynikajícími povahovými vlastnostmi. Naše chovatelské stanice jsou vybaveny moderním vybavením a poskytujeme jim prostorné venkovní prostory pro dostatek pohybu a hru. Vyznačujeme se velkou zodpovědností a láskou ke každému psu, který u nás pobývá.

Adopce

Adopce retrívra - Najděte si nejvěrnějšího přítele v útulku!

Závěr: Retrívr - skvělý společník pro všechny aktivní majitele psů.

Shrnutí důležitých informací o retrívru

Shrnutí důležitých informací o retrívru:

Retrívr je středně velké plemeno psa s veselým a přátelským charakterem. Je to vynikající společník pro rodiny s dětmi, ale také se hodí jako pes pro záchranářské práce nebo jako průvodce pro nevidomé. Retrívři jsou známí svou ochotou učit se a snadno se trénují. Mají hustou srst, která vyžaduje pravidelnou péči a časté kartáčování, aby se zabránilo zamotání srsti. Tito psi mají také sklony k nadváze, proto by měli být dostatečně fyzicky aktivní a mít vyváženou stravu.

Doporučení pro zájemce o toto plemeno.

Doporučení pro zájemce o toto plemeno.

Pokud uvažujete o pořízení retrívra, je důležité si uvědomit, že se jedná o aktivní plemeno, které si vyžaduje hodně pohybu a pozornosti. Retrívři jsou inteligentní a přátelští psi, kteří se rádi učí novým věcem a mají velkou potřebu společnosti a pozornosti lidí.

Je také důležité vzít v úvahu, že retrívři mají sklony k obezitě, protože milují jídlo. Je tedy nutné dbát na vyváženou stravu a dostatek pohybu.

Retrívři jsou skvělými společníky pro rodiny s dětmi i bez. Mají mírnou povahu a snesou se s ostatními psy a zvířaty. Pokud hledáte psa, který bude aktivním partnerem na dlouhých procházkách nebo náročných sportovních aktivitách, retrívr je skvělou volbou.

Nezapomeňte však na to, že pořízením psa se stáváte jeho zodpovědným majitelem. Retrívři potřebují lásku, péči a trpělivost při výchově. Pokud jim budete poskytovat vše, co potřebují, odvděčí se vám neuvěřitelnou oddaností a přátelstvím.

Publikováno: 16. 06. 2023

Kategorie: zvířata

Autor: Terezie Vondráková

Tagy: retrívr | plemeno psa