Rottweiler - neuvěřitelně mocný a oddaný pes, který se stal miláčkem rodin po celém světě

Rottweiler

Úvod do plemene Rottweiler

Rottweiler je silné a statečné plemeno psa, které v sobě spojuje fyzickou sílu s inteligencí a oddaností svému majiteli. Jedná se o velmi oblíbené plemeno po celém světě, díky jeho vynikajícím instinktům a vlastnostem jako je strážení, ochrana a poslušnost. Pokud hledáte spolehlivého a loajálního společníka, rottweiler může být skvělou volbou pro vás. V této úvodní představě do plemene Rottweiler si přečtete více o historii tohoto psa, jeho charakteristikách a také o tom, co potřebuje k tomu, aby byl šťastný a zdravý.

Historie a původ plemene

Rottweiler je robustní a silný pes, který má hloubkové kořeny v německé historii. Toto plemeno bylo původně vyšlechtěno jako dobytčí pes ve městě Rottweil v Německu, kde sloužili jako ochránci stád a doprovázeli pastevce na trzích.

Rottweileři se stali obzvláště populárními mezi římskými legiemi, když se přesunuli z Itálie do Německa během 1. století našeho letopočtu. Tyto psy používali římští vojáci především ke strážení svých táborů a jako ochranu při lovu.

V současné době jsou rottweileři vyhledávaným plemenem psa pro různé účely, včetně služebního psa policie nebo hasičů, ale také jako skvělí společníci rodinám po celém světě. Jejich inteligence, všestrannost a oddanost svým majitelům je jedinečná a dává jim pozici jednoho z nejoblíbenějších plemen psů na světě.

Fyzické vlastnosti Rottweileru

Fyzické vlastnosti Rottweileru jsou charakteristické pro tuto impozantní a silnou rasu. Tito psi mají robustní a svalnatou stavbu těla, což podtrhuje jejich původ jako pracovních psů. Jejich krátká, hustá srst chrání jejich tělo před různými klimatickými podmínkami, což z nich dělá perfektní společníky pro outdoorové aktivity. Oči Rottweilerů jsou tmavě hnědé barvy a výrazné, přičemž uši jsou kulaté a umístěné na vrcholu hlavy. Celkově jsou Rottweileři impozantní, silní a sebevědomí psi s charakteristickým vzhledem.

Charakter Rottweileru

Charakter Rottweileru je věrný, učenlivý a odvážný. Tento pes je skutečným strážcem svého majitele a svého území. Mívá silné dominantní sklony a potřebuje jasnou výchovu od člověka, který mu poskytne potřebnou sociální interakci a správnou dávku fyzické aktivity. Rottweiler se snadno učí novým věcem, má vynikající paměť a rád pracuje pro svého pána. Přestože může být navenek tvrdohlavý a nezávislý, získání jeho přátelství a lásky stojí za to - Rottweiler pak bude trvale loajálním společníkem pro celou rodinu.

Výcvik a výchova Rottweileru

Výcvik a výchova Rottweileru jsou klíčové pro zajištění jeho spokojeného a plnohodnotného života. Toto plemeno psa je známé svou inteligencí, silnou osobností a ochranářskými instinkty, což znamená, že vyžaduje správný přístup k výchově a tréninku.

Pro úspěšný výcvik Rottweilera je třeba mu poskytnout dostatek fyzické aktivity a mentální stimulace. Rottweiler potřebuje pravidelný trénink poslušnosti, ale také si musí užít svůj čas venku na procházkách a běhání. Je důležité mu poskytnout vhodné hračky, kterými si může hrát, aby nebyl nudný nebo destruktivní.

Výchova Rottweilera spočívá v tom, že se musí naučit rozpoznat nepotřebné chování od toho pozitivního. Musí být dobře socializovaný s lidmi i jinými zvířaty, aby jejich instinkt ochrany nepostihl ty nevinné. Vhodným prvkem výchovy rottweilera může být ajťák - moderní prostředek pro hlubší přiblížení se tvorovi stejnému druhu.

Správný výcvik a výchova Rottweilera mohou být náročné, ale zodpovědný majitel může vytvořit silnou a mírumilovnou pouto s tímto úžasným plemenem psa.

Zdravotní problémy spojené s plemenem Rottweiler

Zdravotní problémy spojené s plemenem Rottweiler jsou velmi důležitým tématem pro každého majitele tohoto krásného psa. Rottweileři jsou velmi silní a odolní psi, ale jako u každého plemene, i u nich se mohou objevit zdravotní problémy. Mezi nejčastější patří dysplazie kyčelních kloubů, náchylnost k obezitě, srdeční choroby a rakovina. Proto je důležité, aby majitelé Rottweilerů pravidelně navštěvovali veterináře a dbali na správnou výživu a cvičení svých čtyřnohých přátel.

Péče a údržba Rottweileru

Péče a údržba Rottweileru

Rottweiler je plemeno psa, které si vyžaduje specifickou péči a údržbu. Je důležité dbát na jeho zdraví, hygienu a spokojenost, aby byl šťastný a plně funkční společník.

Při péči o Rottweilera je třeba v první řadě myslet na kvalitní stravu s dostatečným obsahem živin. Dále je nutné zajistit pravidelnou prohlídku u veterináře, vakcinaci proti nemocem a odčervení. Denní procházky jsou pro toto energetické plemeno naprosto nezbytností.

Hygiena rottweilera zahrnuje pravidelné koupání, česání srsti a ořezávání drápků. Je také důležité kontrolovat zuby, uši a oči psa, aby se předešlo nechtěným infekcím.

Pokud chcete mít svého Rottweilera jako zdravého a šťastného psa, nezapomeňte na jeho fyzickou i mentální stimulaci - cvičení agility nebo poslušnosti mu napomohou rozvíjet jeho schopnosti a naučit ho novým trikům.

Správná péče a údržba Rottweilera se vám může na první pohled zdát náročná, ale stojí za to, pokud chcete mít spolehlivého a zdravého společníka na mnoho let.

Rottweiler jako společník a pracovní pes

Rottweiler patří mezi nejvšestrannější plemeno psa, protože se dokáže uplatnit jako společník i pracovní pes. Jeho inteligence, věrnost a odhodlání sklízejí uznání jak mezi majiteli domácích mazlíčků, tak v řadách záchranářů a policie. Rottweiler je skvělým společníkem pro aktivní rodiny, které mu mohou poskytnout dostatek cvičení a pozornosti. Zároveň se ale může stát neocenitelným pomocníkem v různých pracovních oborech, jako jsou například hlídání, sledování stop nebo práce s dobytkem. Vždyť právě díky svým původům jako pasteveckého psa má Rottweiler instinktivně pevnou ochranu teritoria a skvělé pracovní schopnosti.

Kontroverze kolem plemene Rottweiler

Kontroverze kolem plemene Rottweiler

Rottweiler je plemeno psa, které v poslední době vzbuzuje velkou kontroverzi. Někteří majitelé těchto psů tvrdí, že jsou to skvělí společníci a hlídači domova, zatímco jiní se obávají jejich agresivity a nebezpečnosti. V některých zemích jsou dokonce Rottweileři zakázáni.

Podle některých odborníků je agresivita a nebezpečnost Rottweilerů způsobena především špatným chováním majitelů, kteří je nedostatečně socializují a vychovávají. Na druhé straně existují lidé, kteří tvrdí, že tato plemena mají vrozenou sklony k agresivitě.

Naprostá většina majitelů Rottweilerů s nimi ale má pouze pozitivní zkušenosti. Tyto psy si oblíbili především pro jejich loajalitu a schopnost chránit rodinu i majetek. Pokud jsou správně vychováni a socializováni, jsou to skvělí společníci na celý život.

Zakazovat či nezakazovat Rottweilery není jednoduché rozhodnutí. Je však důležité, aby majitelé těchto psů byli odpovědní a pečlivě se starali o jejich výchovu a sociální začlenění do společnosti.

Závěr a doporučení pro zájemce o plemeno Rottweiler

Závěr a doporučení pro zájemce o plemeno Rottweiler

Pokud jste se rozhodli pořídit si psa a vášm záměrem je mít spolehlivého čtyřnohého společníka, potom byste mohli být velmi spokojeni s volbou plemene Rottweiler. Jsou to velice loajální a inteligentní psi, kteří dokážou být vynikajícím strážcem rodiny.

Při výběru štěněte je důležité zvolit chovatele, který se specializuje na tuto rasu a zajistí vám štěně s dobrým rodokmenem. Je také nutné pečlivě vybírat jeho životní prostředí a hlavně ho správně socializovat.

Rottweileři jsou aktivní psi, kteří potřebují dostatek cvičení a stálý kontakt s lidmi. Proto je důležité jim poskytnout náležitou péči, což zahrnuje pravidelné procházky, cvičení a adekvátní stravování.

V neposlední řadě nezapomínejte na zdravotní péči vašeho psa. Pravidelné návštěvy u veterinárního lékaře jsou důležité pro prevenci možných nemocí.

Pokud budete dodržovat tyto zásady, můžete mít se svým Rottweilerem spokojenost na mnoho let.

Publikováno: 27. 06. 2023

Kategorie: zvířata

Autor: Vlastimil Konečný

Tagy: rottweiler | plemeno psa