Zelená rýma: Kdy už nejde jen o nachlazení?

Zelená Rýma

Zelená rýma: Příznaky

Zelená rýma, odborně nazývaná bakteriální rýma, je nepříjemným stavem, který často následuje po běžném nachlazení. Na rozdíl od virové rýmy, která je charakteristická čirým až bílým hlenem, se zelená rýma projevuje hustým hlenem nazelenalé barvy. Tato změna barvy signalizuje přítomnost bílých krvinek, které bojují s bakteriální infekcí v nosních dutinách.

Mezi typické příznaky zelené rýmy patří ucpaný nos, ztížené dýchání nosem, hustý zelený hlen, tlak v oblasti čela a obličeje, bolest v krku a mírně zvýšená teplota. V některých případech se může objevit i kašel, který je způsoben stékáním hlenu do krku. Pokud se u vás objeví zelená rýma, je důležité navštívit lékaře, který určí příčinu a doporučí vhodnou léčbu.

Příčiny zelené rýmy

Zelená rýma, odborně nazývaná bakteriální rinosinusitida, není způsobena samostatným typem viru nebo bakterie. Jde spíše o příznak pokročilé infekce dutin, obvykle bakteriálního původu. Zelená barva hlenu je výsledkem vysoké koncentrace bílých krvinek, které bojují s infekcí. Tyto buňky obsahují zelený enzym, myeloperoxidázu, který hlenu dodává charakteristickou barvu.

Mezi nejčastější bakterie způsobující zelenou rýmu patří Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae a Moraxella catarrhalis. Tyto bakterie se běžně vyskytují v nose a krku a za normálních okolností nezpůsobují žádné potíže. Pokud je však imunitní systém oslabený, například nachlazením, alergiemi nebo jinými faktory, mohou se tyto bakterie přemnožit a způsobit infekci dutin.

Léčba zelené rýmy

Zelená rýma, odborně nazývaná bakteriální rýma, je nepříjemný stav, který si žádá specifickou léčbu. Na rozdíl od běžné rýmy způsobené viry, zelená rýma signalizuje bakteriální infekci.

Léčba zelené rýmy se obvykle zaměřuje na zmírnění příznaků a podporu hojení. K tomu slouží nosní spreje s mořskou vodou, které pomáhají uvolnit ucpaný nos a odstranit hlen. Důležitý je také dostatečný příjem tekutin, ideálně vody nebo bylinkových čajů.

V některých případech, zejména při silných potížích nebo komplikacích, může lékař předepsat antibiotika. Je však důležité si uvědomit, že antibiotika jsou účinná pouze proti bakteriím, nikoliv virům.

Pamatujte, že samoléčba může být nebezpečná. Pokud máte pochybnosti o svém zdravotním stavu, vždy se poraďte s lékařem.

Domácí prostředky

Babiččiny recepty jsou sice fajn, ale ne vždycky zaberou. Než vyzkoušíte všechny možné bylinky a domácí směsi, zvažte, jestli není lepší zajít si k lékaři. Někdy je totiž domácí léčba zbytečným oddalováním odborné pomoci.

Co ale na drobné neduhy zkusit můžete? Na bolavé hrdlo zabírá kloktání slané vody nebo odvar z heřmánku. Na kašel pomáhá cibulový sirup nebo čaj s medem a citronem. Pokud vás trápí rýma, zkuste inhalaci s vincentkou nebo eukalyptovým olejem.

Důležité je myslet na to, že domácí prostředky nemůžou nahradit lékařskou péči. Pokud se vaše potíže nezlepší do pár dní nebo se naopak zhorší, určitě vyhledejte lékaře.

Kdy navštívit lékaře?

Je důležité si uvědomit, že tento text nenahrazuje lékařskou pomoc. Pokud máte zdravotní potíže, vždy se poraďte s odborníkem.

Někdy je těžké rozpoznat, kdy už je čas vyhledat lékařskou pomoc. Obecně platí, že byste měli navštívit lékaře, pokud vaše příznaky trvají déle než týden, zhoršují se nebo jsou doprovázeny dalšími symptomy, jako je horečka, silná bolest nebo nevysvětlitelný úbytek na váze.

V případě úrazu, náhlé prudké bolesti nebo jiných závažných příznaků, jako je například dušnost, vyhledejte lékařskou pomoc okamžitě.

Publikováno: 26. 06. 2024

Kategorie: Zdraví

Autor: Terezie Vondráková

Tagy: zelená rýma | nemoc