Americký Stafford: Příběh silného a oddaného psa

Americký Staford

Americký staford je velmi obdivované plemeno psa, které si získalo srdce mnoha lidí po celém světě. Tento krásný a statečný pes má mnoho pozitivních vlastností, jako jsou loajalita, hravost a vynikající ochrana. Ve svém úvodu se podíváme na historii tohoto plemene a také na některé jeho charakteristické rysy a chování.

Historie plemene

Historie plemene americký staford se datuje až do 19. století, kdy byli psi tohoto původu vyšlechtěni pro bojování v arénách. Původně byli používáni jako tzv. bull-and-terrier, což je kříženec mezi buldokem a teriérem.

V roce 1884 byl založen Americký kennelový klub, který schválil registraci tohoto plemene a později také jeho standardy. V roce 1936 došlo ke změně názvu na americký stafordshirský teriér, aby bylo jasně rozlišeno od pitbulů.

Dnes jsou psi tohoto plemene využíváni především jako rodinní mazlíčci nebo pracovní psi v oblasti obrany nebo detekce drog. Jejich temperament je pozorný a hravý, ale zároveň i odvážný a ochranný.

Celkově je historie amerického staforda plná vzestupů i pádů, ale dnes jsou tito psi uznáváni jako loajální společníci s vynikajícími schopnostmi a charakteristickým vzhledem.

Vlastnosti amerického staforda

Americký staford je plemeno psa, které přináší mnoho výjimečných vlastností. Tento silně postavený pes je dobře založen a má energickou povahu. Jeho hlava je velká a bohatě osrstěná s výraznými čelistmi. Americký staford je znám pro svou vytrvalost a odvahu, ale také pro svou laskavost k rodině a přátelskému vztahu ke dětem. Je to skvělý hlídač, ale také ideální společník pro aktivní životní styl. Vzhledem k jeho silnému charakteru vyžaduje pořádnou sociabilizaci v mladém věku a důsledné tréninkové metody. Pokud máte dostatek času na trénink a chcete si pořídit pejska, který bude oddaný rodině a zároveň ochrání vaše domácí prostředí, americký staford by mohl být tou správnou volbou pro vás.

Chov a výchova

Chov a výchova amerického staforda: Klíč k šťastnému a zdravému psu.

Americký staffordshire teriér, známý také jako americký staford, je energické, loajální plemeno psa, které si získává srdce mnoha majitelů. Stejně jako u jiných psů, kvalitní péče a správná výchova jsou klíčové pro zajištění šťastného a zdravého života vašeho mazlíčka.

Jako majitel amerického staforda byste se měli naučit ovládat temperament vašeho psa a učit ho správnému chování od malinka. Kladná posilování, trpělivost a důslednost jsou nezbytnosti pro úspěšnou výchovu tohoto inteligentního plemene.

Kromě toho, že se musíte naučit rozumět svému psu, musíte také být schopni poskytnout mu dostatek pohybu a stimulace. Americký staford potřebuje hodně cvičení na čerstvém vzduchu a hry s jinými psy i lidmi. Bez těchto podnětů by mohl váš pes vyvinout nežádoucí chování.

Pamatujte si také na nutnost pravidelných veterinárních kontrol a potřeby pravidelného vyčesávání a koupání vašeho psa. Pokud mu poskytnete zdravou stravu, dostatek pohybu, společnost a pravidelnou péči, váš americký staford bude mít šťastný a plnohodnotný život.

Zdravotní problémy

Zdravotní problémy amerického stafforda - co je třeba vědět

Pokud máte doma amerického stafforda, můžete se setkat s několika zdravotními problémy, na které je potřeba být připraven. Mezi nejčastější patří například dysplazie kyčelního kloubu, kožní infekce nebo srdeční vady. Je důležité pravidelně navštěvovat veterináře a sledovat zdravotní stav vašeho psa, aby bylo možné případné zdravotní problémy odhalit co nejdříve a léčit je včas.

Legislativa a pověsti o plemeni

Vítejte! V této části se budeme věnovat legislativě a pověstem o americkém staffordshirském teriérovi, známém také jako amstaff. Toto plemeno psa je často spojováno s negativními konotacemi, přestože ve skutečnosti jde o velmi přátelskou a oddanou rasu.

Co se týče legislativy, některé země mají zákony, které stanovují regulace pro určitá plemena psů, včetně amstaffu. Například v některých oblastech USA jsou amstaffové zakázáni nebo musejí být mít speciální povolení a musí být drženi na řetězu.

Pověsti o tomto plemeni jsou rovněž rozšířené. Naneštěstí jsou mnohdy mylné a nepodložené. Často se říká, že amstaffové jsou agresivní proti lidem a jiným zvířatům. Nicméně, toto tvrzení nemá žádný vědecký základ a samotní majitelé této rasy dokazují, že jsou jejich psi velmi milující a ochotní spolupracovat.

Je důležité si uvědomit, že chov určitého plemene nenastavuje celkovou povahu zvířete a že to, jaké bude zvíře chováno, je důležité pro jeho chování. Amstaffové mohou být vynikajícími společníky pro rodiny s dětmi a jsou často používáni jako terapeutičtí psi.

Doufám, že vám tento úvod do legislativy a pověstí o americkém staffordshirském teriérovi pomohl porozumět této rasě lépe.

Závěr

Americký staford je plemeno psa, které se vyznačuje nejen svou sílou a vytrvalostí, ale také inteligencí a oddaností svému majiteli. Tento pes je vhodný zejména pro aktivní lidi s pevnou rukou, kteří jsou ochotni mu věnovat dostatek času a pozornosti. Když se americký staford dostane do správných rukou, dokáže být skvělým společníkem na dlouhé roky. Je to plemeno, které si zaslouží respekt a péči svých majitelů.

Publikováno: 20. 05. 2023

Kategorie: zvířata

Autor: Jarmila Čermáková

Tagy: americký staford | plemeno psa